راه‌هایی برای درمان قرمزی پوست صورت

قرمزی پوست صورت را جدی بگیرید

افرادی که پوست‌شان همیشه سفید، مهتابی یا رنگ پریده است دلشان می‌خواهد خونی زیر جلدشان برود و کمی لپ‌هایشان گل بیندازد اما برای بعضی دیگر قضیه کاملاً فرق می‌کند. اول که آنها را می‌بینید تصور می‌کنید خجالت کشیده‌اند یا خیلی سردشان است یا گرما پوست شان را آتشین کرده اما همه این عوامل هم که رفع شوند باز هم روی گونه‌ها، پیشانی و بینی شان قرمز است. اگر در صورتشان دقیق شوید رگه‌های ریز قرمزی را می‌بینید که روی پره‌های بینی و گونه‌هایشان جا خوش کرده‌اند. به این رگ‌های خونی مزاحم کوپروز نیز می‌گویند. معمولاً دردی ندارند و فقط ظاهر پوست را نازیبا می‌کنند. گاهی اوقات هم وجود جوش‌های قرمز باعث التهاب و قرمزی پوست می‌شود. هر چه باشد می‌توان با بعضی ترفندها از این مشکلات پیشگیری کرد یا اینکه از شدت آنها کاست.

قرمزی پوست صورت می‌تواند علت‌های گوناگونی داشته باشد. دلایل معمول شامل رزاسه، لوپوس، آکنه، اگزما، سبوره، پیش از یائسگی، پارگی مویرگ‌ها یا خشکی بیش از حد پوست می‌شود. صورت شما چه ته مایه‌ای از قرمز در تمام قسمت‌هایش داشته باشد و چه بدتر، لکه‌های قرمز روی آن خودنمایی کند، به هر حال قرمزی صورت شما، نشانه‌ای از سالم نبودن پوست بوده که می‌تواند احساس خجالت و ناخوشایندی به شما بدهد. ضمنا، قرمزی صورت ممکن است منجر به التهاب، احساس سوزش، خارش و درد شود که همه‌ی اینها احساس ناخوشایندتان را بدتر خواهند کرد. با ما همراه شوید تا راه‌هایی برای درمان قرمزی پوست صورت را نشان دهیم.

کمپرس سرد 

قرمزی صورت و کمپرس سرد

برای درمان قرمزی خفیف پوست صورت، کمپرس سرد بسیار مفید است. سرما کمک می‌کند رگهای خونی زیر پوست منقبض شده در نتیجه قرمزی به حداقل برسد. ضمنا کمپرس سرد، از خارش و التهاب نیز می‌کاهد. مقداری یخ را در حوله‌ای نازک بپیچید و این کمپرس را به آرامی به مدت یک دقیقه روی تمام صورت‌تان حرکت دهید. ۱۰ دقیقه فاصله بگذارید و مجددا این کار را انجام دهید. هرگز یخ را مستقیما روی پوست نگذارید چون سرما می‌تواند به سلول‌های پوست آسیب بزند.

آلوئه ورا 

قرمزی پوست و آلوئه ورا

می‌توانید از ژل آلوئه ورا برای برطرف کردن قرمزی پوست کمک بگیرید. آلوئه ورا خاصیت التیام بخش روی پوست دارد چون ویژگی‌های ضد التهابی دارد که به کاهش التهاب، خارش و خشکی پوست کمک می‌کند. یک برگ آلوئه ورا را برش بزنید و ژل آن را خارج کنید. ژل را به پوست صورتتان بمالید و اجازه دهید خودش خشک شود. با آب ولرم آبکشی کرده و با یک حوله‌ی نرم خشک کنید. چند بار در روز این کار را انجام دهید تا قرمزی برطرف شود.

جو دوسر کلوئیدی 

قرمزی پوست و جودوسر

یک درمان بسیار معروف برای قرمزی پوست صورت، جو دوسر کلوئیدی خیس خورده است که کاملا باز و له شده است. این مرهم، خاصیت مرطوب کنندگی برای پوست دارد که می‌تواند قرمزی پوست ناشی از خشکی و اگزما را برطرف کند. ضمنا، خاصیت ضد التهابی دارد که به کاهش التهاب کمک کرده و سطح pH پوست را تعدیل می‌کند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۷ انجام شد نشان داد جو دوسر کلوئیدی خاصیت مرطوب کنندگی، نرم کنندگی، مراقبت کنندگی و ضد التهابی دارد. ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری جو دوسر کلوئیدی را با مقدار کافی آب ترکیب کنید تا خمیری چسبناک درست شود، آن را به پوست‌تان بزنید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند و سپس با آب گرم آبکشی کنید. این راهکار ساده را هر روز به کار ببرید تا دیگر قرمزی روی صورتتان بماند.

خیار 

قرمزی پوست و خیار

خیار حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است، ضمنا محتوای آب بالایی داشته که کمک می‌کند پوستتان سالم و هیدراته بماند. خاصیت قابض خیار، رگ‌های خونی پوست را منقبض کرده و از قرمزی پوست کم می‌کند. ویژگی خنک کنندگی خیار کمک می‌کند پوست ملتهب، آرام شود. ضمنا خیار، خارش و تورم پوست را هم کم می‌کند. برش‌های نازکی از خیار تهیه کنید و این برش‌ها را به مدت ۲۰ دقیقه در یخچال خنک کنید. یک برش را یک دقیقه روی ناحیه‌ی مورد نظر قرار دهید و بعد با برش خنک دیگری جایگزین کنید. این کار را حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید و چند بار در روز تکرار کنید.

چای سبز 

قرمزی پوست و چای سبز

پلی فنول‌های موجود در چای سبز، خاصیت جوان سازی پوست دارند و می‌توانند هر گونه قرمزی صورت را از بین ببرند. چای سبز خاصیت ضد التهابی هم دارد که رگ‌های خونی را منقبض کرده و در نتیجه از التهاب و قرمزی می‌کاهد. یک فنجان چای سبز درست کنید و آن را ۳۰ دقیقه در یخچال خنک کنید. پارچه‌ی تمیزی را به آن آغشته کرده و چند دقیقه روی صورتتان بگذارید. این کار را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.

عسل مانیوکا 

قرمزی پوست و عسل مانیوکا

عسل مانیوکا سرشار از آنتی اکسیدان‌ها بوده و خاصیت ضد التهابی قوی دارد که به کاهش قرمزی پوست ناشی از آکنه کمک می‌کند. این عسل خواص ضد باکتری دارد که با باکتری‌های آکنه که می‌توانند دلیل قرمزی پوست باشند مبارزه می‌کند. ضمنا عسل مانیوکا بدون اینکه پوست را چرب کند، آن را مرطوب نگه می‌دارد. کمی عسل مانیوکا را به پوست صورتتان بمالید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند و سپس با آب ولرم آبکشی کنید. بعد از خشک کردن یک مرطوب کننده‌ی سبُک بزنید. این کار را روزی یک بار انجام دهید.

سرکه سیب 

قرمزی صورت و سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی بوده که به کاهش قرمزی پوست ناشی از مشکلاتی چون جوش‌های ملتهب، اگزما و رزاسه کمک می‌کند. ضمنا خاصیت اسیدی سرکه سیب، پوست را ضد عفونی می‌کند. عفونت هم می‌تواند التهاب و قرمزی ایجاد کند. مقادیر مساوی آب و سرکه سیب خام را با هم ترکیب کنید و یک پنبه‌ی توپی را به این محلول آغشته کرده و به ناحیه‌ی مورد نظر بمالید. بگذارید ۱۰ دقیقه بماند و سپس با آب ولرم آبکشی کنید. این کار را هر روز انجام دهید. همچنین می‌توانید برای درمان عمقی‌تر پوست، ۲ قاشق چای خوری سرکه سیب خام را با یک قاشق چایخوری عسل خام و یک فنجان آب مخلوط کرده و آن را روزی دو بار بنوشید.

روغن نارگیل 

قرمزی پوست و روغن نارگیل

یک راه طبیعی دیگر برای برطرف کردن قرمزی پوست صورت، روغن نارگیل است. اسید چرب بالای روغن نارگیل به کاهش التهاب و احیا کردن پوست کمک می‌کند. همچنین خاصیت مرطوب کنندگی روغن نارگیل، با خشکی پوست که علت عمده‌ی قرمزی پوست است مبارزه می‌کند. یک پنبه‌ی توپی را به روغن نارگیل بکر آغشته کرده و به آرامی روی پوست ماساژ دهید. بگذارید در طول شب روی پوست‌تان بماند و صبح با آب ولرم آبکشی کنید. این کار را هر روز انجام دهید. یک راه دیگر هم این است که ۲ تا ۳ قطره روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کرده و آن را به قسمت مورد نظر بزنید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم آبکشی کنید. می‌توانید این درمان را دو تا سه بار در روز بکار ببرید.

آسپرین 

قرمزی پوست و آسپرین

آسپرین برای برطرف کردن قرمزی خفیف پوست بسیار سودمند است. آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک است که رگ‌های خونی را منقبض کرده و از التهاب پوست صورت کم می‌کند. یک یا دو عدد قرص آسپرین را کاملا پودر کنید و با مقداری آب ترکیب کنید تا خمیر نرمی درست شود. این خمیر را با یک پارچه‌ی نخی به پوستتان بزنید. بگذارید ده دقیقه بماند و سپس با آب ولرم آبکشی کنید. این راهکار را دو بار در روز بکار ببرید.

زینک 

قرمزی پوست و زینک

گاهی قرمزی پوست به دلیل ترشح زیاد چربی طبیعی پوست است. در این مواقع از زینک استفاده کنید چون خواص ضد التهابی دارد و مانع از ترشح زیاد سبوم می‌شود.

روش مصرف: اگر پوست‌تان ملتهب شده از کپسول‌های زینک به صورت موضعی استفاده کنید. توصیه می‌شود به صورت ناشتا و بعد از غذا از این مکمل‌ها استفاده کنید. اگر مصرف این قرص‌ها بین غذا باشد در معده می‌مانند و وارد جریان خون نمی‌شوند. اگر در حال مصرف داروهای خاصی هستید یا در مصرف آنها دو به شک شده‌اید، حتماً با پزشک مشورت کنید.

قطره چشم 

قرمزی پوست و قطره چشم

قطره چشم حاوی تتراهیدروزولین هیدروکلراید است که التهاب و قرمزی، به خصوص در چشم‌ها را از بین می‌برد. استفاده از این قطره روی جوش‌ها باعث کاهش التهاب و قرمزی آنها می‌شود و سرخی پوست را از بین می‌برد.

روش مصرف: چند قطره از قطره شستشوی چشم را روی پنبه بریزید و روی جوش‌های قرمز قرار دهید. بهتر است از شب قبل پنبه آغشته به قطره را در یخچال قرار دهید تا خنک شود. به این ترتیب می‌توانید قرمزی و التهاب پوست را به کمک سرما نیز تسکین دهید. حواستان باشد پنبه آغشته به قطره را به تمام صورتتان نزنید و آن را فقط روی جوش‌ها یا مناطق قرمز قرار دهید. استفاده از قطره شستشوی چشم نباید تبدیل به کار روزمره شود.

ویتامینه

 • ویتامین A: کمبود این ویتامین باعث التهاب روده‌ها، ریه‌ها و پوست می‌شود. ویتامین A خواص آنتی اکسیدانی دارد و با رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که باعث پیری زودرس سلول‌های پوستی می‌شوند؛ پس هویج، سیب زمینی شیرین، اسفناج، زردآلو و طالبی میل کنید تا التهاب و قرمزی از پوست‌تان دور شود.
 • ویتامین ۶B: این ویتامین محلول در آب است؛ یعنی وقتی آب بدن تبخیر شود این ویتامین نیز از بین می‌رود. برای جذب هر چه بیشتر این ویتامین حتماً گوشت گاو، بوقلمون، آجیل‌ها، دانه‌ها، مرکبات و ماهی بخورید.
 • ویتامین C: این ویتامین برای تولید کلاژن لازم است. کلاژن عنصر اصلی پوست است که با ترکیبات آسیب رسان پوست مقابله می‌کند. برای جذب ویتامین C بیشتر بروکلی، فلفل دلمه‌ای، کیوی، توت فرنگی، فلفل، مرکبات و… مصرف کنید.

چند توصیه مهم هنگام استفاده از این روش: 

 • علت قرمزی و التهاب پوست‌تان را پیدا کنید تا از عوامل برانگیزاننده‌ی آن اجتناب کنید.
 • از صابون‌ها و مواد شیمیایی تند برای صورتتان استفاده نکنید چون موجب حساسیت و قرمزی پوست می‌شوند.
  وقتی محصول مراقبت از پوست جدید می‌خرید، همیشه قبل از استفاده ترکیبات آن را چک کرده و کمی از آن را تست کنید.
 • بعد از شستن صورت، همیشه فورا لوسیون یا کرم مرطوب کننده بزنید تا رطوبت پوست حفظ شده و دچار خشکی پوست نشوید.
 • همیشه قبل از رفتن به رختخواب آرایش صورتتان را پاک کنید تا آلودگی‌ها و مواد شیمیایی و باکتری‌ها روی پوستتان باقی نمانده و حفره‌ها را مسدود نکنند.
 • صورت‌تان را زیاد لمس نکنید.
 • هر وقت قرار است در معرض نور خورشید قرار بگیرید، کلاه لبه دار سرتان کنید و صورتتان را در سایه نگه دارید، البته ضد آفتاب را فراموش نکنید.
 • روش‌هایی برای کاهش استرس پیدا کنید که مناسب شما باشد و مرتبا آن را بکار ببرید، چون استرس هم می‌تواند پوست را قرمز و ملتهب کند.
 • مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن‌تان دهیدراته نشود.
 • غذاهای آب رسان به بدن، بیشتر مصرف کنید، مانند هویج، سیب زمینی شیرین، سیب، کرفس، نارگیل، خیار، هندوانه، هلو، پاپایا، اسفناج و بروکلی تا رطوبت پوست‌تان از درون نیز حفظ شود.
 • از مصرف غذاهای پُرادویه، نوشیدنی‌های داغ، کافئین و الکل پرهیز کنید، این محصولات، مشکلات پوستی‌تان را تشدید می‌کنند.
 • اگر قرمزی پوست‌تان همراه با ترک لب‌ها یا زبان است یا تنگی نفس هم دارید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.