کارهایی که باید هنگام احساس تنهایی انجام دهید

به جای منتظر ماندن خودتان زندگی شادی خلق کنید

به جای منتظر ماندن برای تنها شدن و پیدا کردن احساس تنهایی ، لیستی از کارهایی که می توانید در زمان تنهایی انجام دهید را تهیه کنید. اولین قدم این است که قبل از تنها شدن، لیستی آماده کنید، زیرا در زمان تنها شدن، بعید است که فکری به ذهنتان برسد. آیا هر چند وقت یک بار، حس تنهایی به شما دست می دهد؟ تنهایی می تواند در زمان تنها شدن یا حتی زمانی که افراد در اطراف تان قرار دارند به سراغتان بیاید. مجرد بودن باعث ایجاد حس تنهایی در شما می شود اما حتی اگر رابطه شادی داشته باشید، احتمالا با مشکل حس تنهائی در بعضی از اوقات جنگیده اید. خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که با انجام آن می توانید حس تنهایی خود را بهتر کنید. در ارتباط با این موضوع، از تجارب کارشناسان استفاده کردیم تا بفهمیم که آنها برای مبارزه با حس تنهائی چه توصیه ای می کنند.

قبل از تنها شدن، برای خود لیستی از کارها را برای انجام تهیه کنید. لیزا بهار، درمانگر ازدواج و خانواده گفت، به جای منتظر ماندن برای تنها شدن و پیدا کردن حس تنهائی، او توصیه می کند که لیستی از کارهایی که می توانید در زمان تنهایی انجام دهید را تهیه کنید. او گفت: «اولین قدم این است که قبل از تنها شدن، لیستی آماده کنید، زیرا در زمان تنها شدن، بعید است که فکری به ذهنتان برسد.» پیشنهادات او شامل انجام فعالیت ها، کمک به دیگران و انجام کارهایی است که باعث می شود حس عاطفی بهتری پیدا کنید. او در مورد انجام فعالیت ها، توصیه کرد که «حل معما، دوچرخه سواری، شنا، رفتن برای تماشای حیوانات، موزه یا سفر یک روزه با اتوبوس به مکانی، می تواند انجام شود». او در ارتباط با کمک کردن پیشنهاد داد که «لیستی از کارهایی که برای کمک به دیگران می توانید انجام دهید تهیه کنید. این کارها لازم نیست که کارهای بزرگی باشند، شاید قدم زدن با همسایه، کمک کردن به افراد مسن تنها، یا سلام کردن به میوه فروش می تواند انجام شود. هدف، پرت کردن حواس شما در تنهایی است.»

در نهایت، بهار توصیه کرد برای افزایش عواطف و احساسات تان، می توانید «به موسیقی که دوست دارید گوش دهید و حس الهام بخشی از آن بگیرید، گاهی اوقات موسیقی با احساسات و زندگی پیوند می خورد.» او گفت این لیست را امتحان کنید تا متوجه شوید که انجام چه کاری برایتان کارساز است.

عوامل احساس تنهایی:

۱- دوری از خداوند و یاد او:

مهمترین عامل احساس دلتنگی و تنهایی، فراموشی یاد خدای متعال است. اگر انسان در زندگی خود خداوند را بشناسد و مشغول سیر و سلوک به سوی او باشد و از دعا و مناجات بهره کافی ببرید، احساس کسالت و غم وتنهایی نخواهد کرد؛ زیرا خداوند خود فرموده اند: یاد من آرام بخش دلهاست. یاد خداوند دو معنا دارد، عام و خاص. بهترین و روشن ترین راهکار یاد دائمی خداوند قرار گرفتن در ظرف عبودیت حق تعالی و انجام وظایف واجب دینی و فرامین الهی و ترک گناه است. تا زمانی که بنده در مسیر قرب الهی قرار دارد به سوی خداوند حرکت می کند، به یاد خدا است و این همان معنای عام ذکر و یاد خدا است

‏۲- بی هدفی

یکی از اساسی ترین امور که غفلت از آن، سبب دلتنگی ها می شود، نداشتن هدف و یا گم شدن آن می باشد. پرواضح است که هرچه انتخاب یک هدف دقیق، آگاهانه و زوایای راه و مسیر رسیدن به آن روشن تر باشد، امید دستیابی به هدف، بیشتر گشته و دلتنگی ها زدوده می شود. البته در انتخاب هدف توجه به توان و علاقه شخصی نیز لازم است.
بنابراین لازم است انسان برای زندگی خویش، یک هدف صحیح و دست یافتنی با توجه به شرایط خویش در نظر بگیرد و برای تأمین آن به تلاش همه جانبه دست بزند و موفقیت های خود در رسیدن به هدف های میانی را مقدمه و پلی برای رسیدن به آن هدف نهایی قرار دهد. اگر به دلیل نداشتن هدف و یا انتخاب اشتباه آن، در زندگی و سایر شئون آن، این دلتنگی و تنهایی برای انسان حاصل شده است، درمان آن بازگشت از این مسیر و انتخاب یک هدف کامل و صحیح است.

۳- بیکاری

اصولا نفس بیکاری در اسلام مذموم است و به فرموده پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) خداوند انسان بیکار را دشمن می دارد. بنابراین لازم است هر فردی ساعات روز خود را با برنامه‌ریزی درست ومفید پر کند و از بی‌کاری بپرهیزد.

کارهایی که می توانید هنگام احساس تنهایی انجام دهید

گوش دادن به داستان ها

یک راه کلی برای پرت کردن حواستان، خواندن داستان یا گوش دادن به داستان ها است. جود تردر-ولف، کارمند اجتماعی یک کلینیک و روان درمانگر گروهی، توصیه کرد که «به نوارهای قصه ای گوش دهید که همانند داستان های واقعی از زندگی افراد توسط افراد نقل می شوند.» او حتی گوش دادن به پادکست های “استوری کورپس” را توصیه کرد که بنگاهی برای جمع آوری داستان زندگی مردم است. به عنوان نمونه، داستان های «خطر حشرات موزی». !و داستان Collider، را توصیه کرد که فقط به عنوان چند نمونه از پادکست های شکفت انگیز زیادی است که وجود دارد که به اشتراک گذاری تجارب انسانی را از چشم اندازهای غنی دقیق نشان می دهد.

گوش دادن به داستان ها هم مزیت های دیگری دارد و باعث ایجاد حس مشترک با دیگران می شود. تردر-ولف می گوید: «گوش دادن به داستان، یک راه ارتباط عاطفی و بدون خطر برای شریک شدن با حس دیگران، داشتن یک سفر عاطفی و به دست آوردن چشم انداز و درک از شرایط خودتان است. همچنین یک سرگرمی فوق العاده است.»

داوطلب شدن

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای متوقف کردن حس تنهایی تان انجام دهید، بخشیدن چیزی به دیگران با علاقه و داوطلبانه می باشد. تردر-ولف گفت: «تنهایی می تواند با تنها شدن دامن زده شود، انزوا و گوشه گیری را افزایش دهد و به تفکرات و احساسات منفی که حس بیگانگی را افزایش می دهند، دامن بزند. تنهائی می تواند نیاز به تلاش عاطفی زیادی داشته باشد، اما انجام کاری برای کمک به دیگران، می تواند باعث کاهش حس تنهایی و از بین بردن چرخه منفی تولید کننده انزوا شود.» تحقیقات منتشر شده در مجله انگلیسی آنلاین پزشکی نشان داد که انجام کارهای داوطلبانه باعث تقویت سلامت عاطفی به خصوص در بین افراد بعد از سن ۴۰ سالگی و در سنین بالاتر می شود، سالهایی که عمدتا با تنهایی همراه است.

یک مربی زندگی به نام کلودیا ماتلز گفت که اگر به دنبال مکانی برای انجام کارهای داوطلبانه هستید، «در مورد شرایط و مکان هایی فکر کنید که افراد دیگر حس تنهایی می کنند مانند یتیم خانه ها، سازمان های حمایت از کودکان یا حتی مراکز تهیه غذا برای افراد گرسنه. زمان خود را وقف دیگران در این مکان کنید و خواهید دید که چقدر سریع، حس ناخوشایند تنهایی شما از بین خواهد رفت.»

اریکا مک کاردی، یکی از مربیان برتر افزود، «راهی برای برقراری ارتباط با دیگران و با جهان پیدا کنید. با کمک به افرادی که بدبخت تر هستند، متوجه می شوید که توانایی ایجاد تفاوت دارید. بسیاری از سازمان ها، فرصت های خدمت رسانی برای افراد داوطلب دارند که این خدمات، به طور آنلاین در وب سایت هایشان فهرست شده است. اگر نمی توانید مستقیما فرصتی را پیدا کنید، سری به وب سایت هایی مانند volunteermatch.com بزنید و اطلاعاتی به دست آورید.»

چیزی بسازید یا خلق کنید

انسان همیشه بعد از خلق یا ایجاد چیزی، حس بهتری پیدا می کند، چه شعر یا نقاشی با آبرنگ باشد. عمل خلق و ایجاد می تواند به رهایی شما از تنهایی نیز کمک کند. تردر-ولف در مصاحبه با ما، این نکته را به اشتراک گذاشت که: «چالش انگیزترین جنبه تنهایی می تواند حس پوچی و عدم برقراری ارتباط با افراد دیگر به مدت طولانی یا نیروهای بیرون ما باشد، اما برخی از این مش