اگر پوست حساسی دارید، این محصولات را استفاده نکنید

در انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی دقت کنید

افرادی که پوست حساسی دارند، به سرعت پوستشان قرمز، ملتهب، خشک و دچار خارش می‌شود. گاهی حتی استفاده از یک عطر یا مرطوب‌کننده موجب می‌شود پوست دچار خارش و قرمزی شود. گرچه دچار نشدن به التهاب پوستی تقریبا غیرممکن است، اما متخصصان پوست انوع مشخصی از محصولات آرایشی-بهداشتی را که استفاده نکردن از آنها پوست را شاداب و صاف نگه می‌دارد، معرفی کرده‌اند (نوع پوست خود را بشناسید).

اگر پوست حساسی دارید، از محصولات زیر استفاده نکنید:

اسکراب صورت

اسکراب صورت برای کسانی که پوست حساسی دارند، مضر است

اسکراب که به عنوان لایه‌بردار نیز شناخته می‌شود برای پوست‌های حساس بسیار زبر و خشن است. حتی اگر به آرامی روی پوست بمالید باز هم پوست را ملتهب خواهد کرد. علاوه بر اینکه اسکراب‌ها از نمک و شکر و دانه‌های زبر درست می‌شوند، در کنار آنها استفاده از برس‌ها و لیف‌های خشک نیز به صورت‌های حساس آسیب می‌رساند. گرچه بسیاری از افراد می‌خواهند از طریق اسکراب از آکنه و پوست ورقه‌ای خود راحت شوند، اما برعکس استفاده زیاد از اسکراب پوست را ورقه‌ای کرده و آکنه ایجاد می‌کند. به دنبال اسکراب‌هایی باشید که در آنها از مواد شیمیایی لایه‌بردار ملایم مانند اسید لاکتیک و اسید میوه‌ها استفاده شده که بدون استفاده از مالش‌های فیزیکی روی پوست، جریان خون را سرعت می‌بخشد.

کرم‌های ضدآفتاب شیمیایی

کرم‌های ضدآفتاب شیمیایی برای کسانی که پوست حساسی دارند، مضر است

کرم‌های ضدآفتاب فیزیکی (با مواد معدنی) اشعه UV مضر را بازتاب می‌دهند اما کرم‌های ضدآفتاب شیمیایی اشعه UV را جذب می‌کنند تا از جذب پوست جلوگیری شود. کرم‌های ضدآفتاب شیمیایی می‌توانند در پوست‌های حساس ایجاد التهاب کنند. کرم‌های ضدآفتاب شیمیایی معمولا حاوی ترکیبی از مواد زیر هستند که باید از آنها اجتناب کنید: اکسی‌بنزون (oxybenzone)، آووبنزون (avobenzone)، هوموسالات (homosalate)، اکتی‌سالات (octisalate)، اکتوکریلن (octocrylene) و آندوکتینوکسات (andoctinoxate). فقط از ضدآفتاب‌های فیزیکی که حاوی دو ماده زینک اکسید و تیتانیوم اکسید هستند، استفاده کنید. برخی ضدآفتاب‌ها هم حاوی مواد فیزیکی و هم مواد شیمیایی هستند، حتما به برچسب روی کرم توجه کنید.

نرم‌کننده و شامپوهای سولفات

شامپوهای سولفات برای کسانی که پوست حساسی دارند، مضر است

سولفات‌ها از مواد معدنی حاوی گوگرد تشکیل شده و ماده بسیار قوی است که اغلب برای ایجاد کف در محصولاتی چون شامپو به کار می‌رود. ماده دیگری که معمولا در چنین محصولاتی به کار می‌رود، سولفات لوریل سدیم (SLS) و سولفات لورث سدیم (SLES) است. سولفات‌ها می‌توانند با از بین بردن رطوبت پوست، خشکی و خارش مزمن ایجاد کنند، بنابراین افرادی که پوست حساسی دارند باید از شامپوها و نرم‌کننده‌هایی استفاده کنند که روی آنها برچسب sulfate-free یا بدون سولفات خورده است.

لوسیون بدن عطری

لوسیون بدن عطری برای افرادی که پوست حساسی دارند، مضر است

وقتی واژه عطری روی برچسب محصول نوشته می‌شود، درواقع این واژه پنهان‌کننده تمام مواد تشکیل‌دهنده‌ای است که ایجاد تحریک و التهاب پوستی می‌کند زیرا ش