با رژیم غذایی ۱۶:۸ آشنایی دارید؟

نوعی از روزه گرفتن برای کاهش وزن

چندین سال است روش غذا نخوردن و روزه گرفتن برای کم کردن وزن و حفظ سلامتی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است و روش‌های مختلفی برای آن ارائه شده است. یک رویکرد جدید، کم کردن مدت زمان غذا خوردن است. وقتی ۸ ساعت در روز غذا بخورید و ۱۶ ساعت در روز هیچ غذایی نخورید، به آن رژیم غذایی ۱۶:۸ می‌گویند.

رژیم غذایی ۱۶:۸ چیست؟

در مدل ۱۶:۸، شما غذا خوردن خود را به ۸ ساعت در میانه روز محدود می‌کنید. برای مثال بین ۱۰ صبح و ۶ بعدازظهر. در این مدت زمان اجازه دارید هر چیزی دوست دارید بخورید بدون هیچ محدودیت کالری. کنترل متابولیسم و قند خون هنگام صبح بسیار بالاست بنابراین اگر زمان غذا خوردن شما صبح هنگام باشد، کالری‌ها بهتر سوزانده می‌شوند و رژیم غذایی موثرتر خواهد بود.

طی ۱۶ ساعتی که روزه هستید، می‌توانید (و باید) مقداری آب، چای سیاه، قهوه و نوشابه رژیمی بنوشید.

آیا رژیم ۱۶:۸ موثر است؟

اولین مطالعه‌ای که به بررسی اثر رژیم ۱۶:۸ بر روی انسان پرداخت، اخیرا منتشر شده است. در طول یک آزمایش ۱۲ هفته‌ای، ۲۳ بزرگسال چاق به محدود کردن زمان غذا خوردن خود بین ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر پرداختند و در این بازه ۸ ساعته هر چه خواستند، خوردند. در نهایت، محققان دریافتند که این افراد روزانه ۳۵۰ کالری کمتر از گروه کنترل مصرف کرده‌اند، کمی از وزن بدنشان کم شد و بهبود در فشار خون سیستولیک آنها مشاهده شد.

یافته‌ها نشان می‌دهد اینگونه محدود کردن مدت زمان غذا خوردن در کم کردن وزن موثر است گرچه ممکن است به اندازه دیگر اشکال روزه گرفتن مانند روزه جایگزین که محدودیت کالری بیشتری را در بر دارد، موثر نباشد. محققان همچنین بیان می‌کنند که مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار در طول روزه می‌تواند به ریتم شبانه‌روزی بدنتان آسیب زده که بر متابولیسم اثرگذار است.

این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهند که محدود کردن زمان غذا خوردن به ۸ ساعت، محدودیت اندک کالری و کاهش وزن در بزرگسالان چاق ایجاد می‌کند، بدون آنکه شمارش کالری انجام شده باشد. نویسندگان این مطالعه می‌گویند، گرچه نتایج این رژیم امیدوارکننده است اما نیاز به تحقیقاتی در مقیاس بزرگتر و مدت طولانی‌تر بر روی رژیم ۱۶:۸ است. دیگر مطالعات حول اینگونه روزه‌ها بیشتر روی حیوانات انجام شده‌اند تا انسان‌ها.

۱۶ ساعت روزه گرفتن بدن را وادار به حالت کتوز می‌کند، بدین معنی که بدن شما شروع به سوزاندن چربی برای تولید انرژی و تولید کتون در ادرار می‌کند، که می‌تواند موجب کاهش وزن شود.

آیا باید رژیم ۱۶:۸ را امتحان کرد؟

مطمئنا این سبک زندگی جنبه‌های منفی نیز دارد. غذا نخوردن هنگام عصر می‌تواند تاثیر منفی روی زندگی اجتماعی داشته باشد (گرچه شام و نوشیدنی با دوستان یکی از چاق‌کننده‌هاست) و در صورتی که پیش از این با خانواده و همسر غذا می‌خوردید، می‌تواند در زندگی خانوادگی شما نیز تاثیر منفی داشته باشد.

بر اساس تحقیقات، هیچ دلیلی وجود ندارد که رژیم ۱۶:۸ را امتحان نکنید، با این حال شاید ترجیح دهید در ۸ ساعت به جای خوردن همه آنچه دوست دارید، در خوردن میانه‌روی کنید. هدف در نهایت کم کردن کالری است که به افراد در کاهش وزن و حفظ سلامتشان کمک می‌کند، اما اگر در خوردن اعتدال را رعایت نکنید ممکن است برعکس کالری اضافی‌تر مصرف کنید.

یکی از متخصصان معتقد است این رژیم انتخاب خوبی برای کسانی است که همیشه احساس گرسنگی دارند. وقتی تمام مدت غذا نخورید، هورمون‌های گرسنگی شما دیگر مانند سابق آزاد نمی‌شوند. بدن به یک توازن هورمونی خوبی می‌رسد که شما را قادر می‌سازد اشتهای خود را کنترل کنید. همچنین رژیم ۱۶:۸ برای کسانی که در دوران پیش از دیابت هستند نیز مناسب است، یا کسانی که می‌خواهند ۱۰ پوند وزن کم کنند یا رژیمی می‌خواهند که نیازی نباشد مدام نگران این باشند که مبادا غذای اشتباهی بخورند (رژیم‌های روزه بیشتر مربوط می‌شود به زمان خوردن نه چیزی که می‌خورید).

اما اگر از انسولین استفاده می‌کنید، اختلالات غذا خوردن دارید، باردار هستید یا می‌خواهید باردار شوید و یا شب یا صبح داروهایی مصرف می‌کنید که نیاز است پیش از آن غذا بخورید تا شکمتان خالی نباشد، بهتر است این رژیم را امتحان نکنید. بهتر است پیش از اجرای رژیم ۱۶:۸ یا هر رژیم روزه‌ای دیگر، با پزشک خود مشورت کنید نا مطمئن شوید برایتان ضرری ندارد.

منبع prevention.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.