با نحوه صحیح مراقبت از پوست آشنا شوید

پوست مهم‌ترین عضو بدن است

نحوه صحیح مراقبت از پوست خشک

آیا هر زمان که پوست چهره خود را می‌شویید در پوست‌تان احساس کشیدگی می‌کنید؟ آیا پوست شما مستعد بروز خطوط ریز است؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد پوست شما خشک است. مرطوب کردن و یا پوشاندن پوست با کرم‌های غلیظ چاره کار نخواهد بود. به چه دلیل؟ پوست به دلایل متعددی چون روش‌های تغذیه‌ای نادرست، استفاده بیش از حد از مواد آرایشی و ژنتیک مبتلا به خشکی می‌شود هر عامل راه حل خاص خود را می‌طلبد. در اینجا به دلایل خشکی پوست و راه حل آن اشاره خواهیم کرد:

با درمان خشکی پوست آشنا شوید.

آلودگی هوا و اشعه ماوراءبنفش

این دو از عوامل مهم خشکی و بدون آب ماندن پوست هستند. میزان اشعه ماوراءبنفش در جو طی چند سال اخیر تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. اشعه رطوبت موجود در سلول‌های پوست را از بین می‌برد و علاوه بر این موجب بروز چروک‌های زودرس در پوست می‌گردد.

راه حل

روزانه دوبار از لوسیون یا کرم‌های ضدآفتاب موثر استفاده کنید. یک کرم ضدآفتاب مناسب باید محافظ پوست در برابر پرتو ماوراءبنفش خورشید و دارای عامل SPF باشد. مقدار SPF توصیه شده بین ۱۵تا۳۰ است. امروزه کرم‌های ضدآفتاب متنوعی وجود دارد و شما می‌توانید به راحتی کرم مناسب با پوست خود را انتخاب نمایید.

صابون‌ها

صابون‌های قوی از عوامل بروز پوست خشک هستند. صابون خاصیت قلیایی دارد اما درجه قلیایی بودن در هر صابون متفاوت است. میزان PH طبیعی پوست کمتر از هفت است که پوست را کمی اسیدی می‌سازد. بنابراین صابونی که میزان قلیایی بودن آن بالاست، میزان PH پوست را به بالاتر از هفت رسانده و پوست را خشک می‌سازد. سعی کنید هیچگاه از صابون‌های معطر استفاده نکنید زیرا به دلیل اینکه این صابون‌ها حاوی افزودنی‌های شیمیایی بیشتری هستند بیش از صابون‌های معمولی پوست را خشک می‌کنند. اگر احساس کردید پوست‌تان خشک است، اولین قدم این خواهد بود که صابون خود را تغییر دهید.

راه حل

از صابون‌های گلیسیرینه یا صابون‌های چرب که دارای PH خنثی هستند استفاده کنید. صابون‌های چرب دارای مرطوب کننده هستند و قلیایی نمی‌باشند و از این رو پوست را دهیدراته نمی‌کنند.

مواد آرایشی

اگر از مواد آرایشی و بهداشتی چون مرطوب کننده، تونر یا کرم پودر متناسب با پوست خود استفاده نکنید به زودی شاهد علائم خشکی پوست که ممکن است به نوعی، واکنش آلرژیک نسبت به این مواد باشد، خواهید بود. این علائم تنها به این دلیل بوجود می‌آیند که نوع محصول آرایشی شما با نوع پوست‌تان همخوانی ندارد. بنابراین قبل از شروع هر نوع مراقبت از پوست باید ابتدا نوع پوست خود را بشناسید.

راه حل

در اولین قدم نوع صابون خود را تغییر دهید. اگر پوست شما بعد از هشت تا ده روز به حالت طبیعی برنگشت سپس مرطوب کننده خود را تغییر دهید و ترجیحا از نوعی استفاده نمایید که مخصوص پوست خشک باشد. هنگام خرید محصولات آرایشی حتما انواعی که دارای مارک هستند را انتخاب کنید و دقت نمایید تا فرمول آن با پوست شما همخوانی داشته باشد.

وراثت

نوع پوست شما را وراثت تعیین خواهد کرد. خشکی پوست ژنتیکی معمولا  خود را از همان دوران کودکی نشان خواهد داد. معمولا کسانی که از خشکی پوست وراثتی رنج می‌برند به انواع آلرژی پوستی نیز مستعد می‌باشند.

راه حل

از مرطوب کننده یا شامپوهای بدنی استفاده نمایید که PH پوست شما را به تعادل برساند. امروزه انواع مختلفی از مرطوب کننده‌ها و کلدکرم‌ها وجود دارد که به راحتی قابل خریداری است. از نوعی مرطوب کننده استفاده کنید که مناسب با پوست شما باشد و خشکی پوست شما را برطرف کند. اگر بلافاصله پس از گرفتن حمام گرم از مرطوب کننده و کلدکرم استفاده نمایید اثر آن دو برابر خواهد شد. اگر در ماه دو یا سه بار از ماساژ با روغن آفتابگردان یا روغن زیتون استفاده کنید به رفع خشکی پوست خود کمک شایانی به خود کرده‌اید.

علاوه بر تمام عواملی که در بالا ذکر شد، خشکی پوست ممکن است عامل داخلی داشته باشد. یکی از شایع ترین عوامل کمبود پروتئین است که اغلب موجب خشکی پوست خواهد شد. معمولا کمبود پروتئین به دنبال رژیم‌های غذایی فوق العاده سخت لاغری که شیر و پروتئین را کاملا از رژیم غذایی حذف می‌کند بوجود می‌آید. مشکلات هورمونی نظیر کم کاری غده‌ی تیروئید، برخی دارو‌ها چون آکوتان که برای درمان آکنه بکار برده می‌شود و در برخی  موارد نادر برخی سرطان‌ها چون لنفوم نیز می‌توانند از عوامل خشکی پوست باشند.

جالب است بدانید که گرچه آب برای داشتن پوست سالم بسیار مهم است اما کم خوردن آب بندرت موجب خشکی پوست می‌گردد مگر اینکه فرد از لحاظ پزشکی دچار مشکلی باشد.

منبع: برگرفته از کتاب (از پوست خود چه می‌دانید؟)