هنگام خرید لپ تاپ چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟ (بخش دوم)

یازهای خود را اولویت‌بندی کرده و متناسب با بودجه تصمیم بگیرید.

طیف گسترده‌ای از اندازه، ویژگی و قیمت‌ها وجود دارد که کار شما را برای انتخاب لپ تاپ سخت‌تر می‌­کند. ابتدا باید نیازهای خود را اولویت‌بندی کرده و متناسب با بودجه تصمیم بگیرید. در این مقاله سعی داریم با معرفی چند نکته مهم شما را در خرید لپ تاپ راهنمایی کنیم:

۵. مشخصات لپ تاپ خود را انتخاب کنید

پردازنده و خرید لپ تاپ

اجزای گسترده نوت بوک مانند پردازنده، هارد دیسک، رم و تراشه گرافیک حتی ممکن است علاقه‌مندان به نوت بوک را در انتخاب این قابلیت‌ها به اشتباه بیندازد، پس ابتدا اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید:

نکات اصلی مربوط به اجزای لپ تاپ

 • CPU: مهم‌ترین ویژگی لپ تاپ‌ها پردازنده‌ی آنهاست. پردازنده (CPU) واحد مرکزی پردازش است و یا به عبارت دیگر “مغز لپ تاپ” محسوب می‌­شود و تأثیر بسیاری بر عملکرد آن دارد. البته بستگی به سختی کار شما دارد، ممکن است برای کار شما یک لپ تاپ ارزان قیمت نیز مناسب باشد.
 • Intel Core i5: اکثر پردازنده‌های به کار رفته در لپ تاپ‌ها اینتل است. اگر به دنبال یک لپ تاپ متداول با بهترین ترکیب قیمت و عملکرد هستید، پردازنده Intel Core i5 را انتخاب کنید. مدل پردازنده‌هایی که با حرف U به پایان می­‌رسند (به عنوان مثالCore i5-7200U) شایع‌ترین هستند. پردازنده‌هایی که انتهای آنها حرف Y دارند، قدرت کمتر و عملکرد پایین‌تری دارند، درحالی که مدل‌هایی با حروف HQ بیشترین مصرف توان را داشته و در سیستم‌های بازی و کار با ضخامت بیشتر استفاده می‌شوند. پردازنده‌­های جدید ۸th Gen اینتل که “Kaby Lake Refresh” نامیده می­‌شوند دارای شماره مدل‌هایی هستند که با عدد ۸ (به عنوان مثال: Core i5-8250U )، آغاز شده و دارای چهار هسته هستند که به طور چشمگیری عملکرد را بهبود می‌­بخشد.
 • Intel Core i7: یک مدل از Core i5 بالاتر است، مدل‌هایی که با حروف HQ یا K به پایان می‌­رسد، از ولتاژ بالاتر استفاده می­‌کنند و دارای چهار هسته هستند که برای بازی و کار سرعت بهتری دارند. البته، تراشه­‌های Core i7 Yدارای قدرت و کارایی پایین‌تری هستند. پردازنده‌­هایی که دارای عدد ۸ هستند (به عنوان مثال: Core i7-8250U) ، بخشی از جدیدترین نسل هشتم اینتل می‌­باشند و عملکرد بهتر را ارائه می­‌دهند. با این حال، پردازنده‌های ۸th Gen اینتل تنها در سری U موجود هستند.
 • Intel Core i3 : عملکرد و قیمت این نوع پردازنده تنها یک قدم از Core i5 پایین‌تر است. ما Core i5 را به شما توصیه می‌کنیم.
 • AMD Ryzen Mobile : مجموعه جدیدی از تراشه‌های طراحی شده برای رقابت با Intel Core i5 و Core i7 می‌باشد.
 • AMD A, FX یا سری E: در لپ تاپ­‌های ارزان قیمت، شرکت تولید کننده پردازنده‌های AMD به جای CPU از نام APU  استفاده می­‌کند. برای وب گردی، مشاهده فیلم و عملکردهای دیگر مناسب است.
 • Intel Pentium / Celeron: معمولا در لپ تاپ‌ها با قیمت پایین تر از ۴۰۰ دلاری استفاده می‌­شود، این تراشه‌ها کمترین عملکرد را ارائه می‌­دهند، برای کارهای سبک مانند ویرایش اسناد، وب گردی مناسب است.
 • اینتل Core m / Core i5 / i7سری Y: با مصرف برق و دمای پایینی که این نوع سیستم‌ها دارند موجب شده تا بدون نیاز به فن قابل استفاده باشند. عملکرد آنها از نوع Celeron بهتر است، اما یک مرتبه از سری “Core i5 U”  پایین تر است.
 • Intel Xeon: این نوع پردازنده برای لپ تاپ‌های بسیار قدرتمند ایستگاه کاری ارائه شده است. برای کارهای مهندسی، تحقیق و پویانمایی حرفه‌ای مناسب است. این پردازنده از طول عمر باتری کوتاهی برخوردار بوده و دارای وزن و هزینه بالایی می‌­باشد.
 • رم: برخی از لپ تاپ‌های ۲۵۰ دلاری (تقریبا یک میلیون و دویست هزار تومان) از رم حداکثر ۲ گیگابایت برخوردار می‌باشند، اما با یک هزینه بالاتر می‌­توانید یک سیستم حداقل ۴ گیگابایت حتی۸ گیگابایت داشته باشید، برای اکثر کاربران، ۱۶ گیگابایت بیشتر از حد معمول است.
 • فضای ذخیره سازی درایو (به عنوان هارد درایو آن را شناسایی می‌­کند): مهم‌تر از سرعت CPU، عملک