چطور عادت استفاده از پستونک را از سر بچه بیندازیم؟

همه چیز درباره پستونک

یکی از تصمیم‌گیری‌های سخت والدین این است که چه زمانی کودک را با پستونک آشنا کنند و چه زمان پستونک را از او بگیرند. برخی والدین با اولین گریه‌های نوزاد پستونک را در دهان او می‌گذارند تا آرام شود. اما وقتی والدین برای خرید پستونک برای کودک دو ساله خود به داروخانه می‌روند، با نگاه متعجب مردم رو به رو می‌شوند.

خبر خوب برای این دسته از والدین این است که متخصصان عقیده دارند در استفاده از هر روشی برای آرام کردن کودک آسوده باشید. حتی پزشکان متخصص کودک معتقدند وقتی کودک به دو سالگی رسید، استفاده از پستونک را محدود کرده و در ۴ سالگی به منظور جلوگیری از بیماری‌های دهان و دندان آن را به کلی حذف کنید. با این حال هیچ قانون سفت وسختی در خصوص زمان و نحوه گرفتن پستونک از کودک وجود ندارد. در این مقاله هر آنچه باید در باره پستونک و گرفتن آن بدانید، ارائه می‌شود:

دادن پستونک به کودک
هیچ قانون سفت وسختی در خصوص زمان و نحوه گرفتن پستونک از کودک وجود ندارد

نکات مهم درباره پستونک

هنگام خرید پستونک حتما به موارد زیر توجه کنید:

  • پستونکی انتخاب کنید که یکسره باشد و نوک آن نرم باشد (پستونک‌هایی که دو تکه هستند سریع می‌شکنند).
  • پوشش محافظ آن باید پلاستیکی باشد با حفره‌های هوا و اندازه آن حداقل باید ۲ سانتیمتر باشد تا کودک بتواند به راحتی آن را بمکد.
  • پستونک‌های قابل شستشو خریداری کنید و تا ۶ ماهگی کودک آن را مرتب بشویید پس از آن گهگاه آن را با آب و صابون بشویید.
  • پستونک‌ها در دو سایز هستند: ۰-۶ ماه و ۶ ماه به بالا. برای راحتی کودک حتما اندازه مناسب پستونک را خریداری کنید.
  • برای پیشگیری از آسیب زدن به کودک، هیچگاه پستونک را دور دست، گردن یا نرده تخت او نبندید. به جای آن از گیره مخصوص پستونک استفاده کنید.
  • به جای پستونک از حلقه‌ها یا بطری‌هایی که سری پستونک دارند استفاده نکنید زیرا سر آنها جدا شده و ممکن است در گلوی کودک گیر کند.
  • مرتب پستونک را چک کنید که خراب نشده باشد. در صورتی که لاستیک آن تغییر رنگ داده یا پاره شده باشد، پستونک جدید خریداری کنید.

راهنمای استفاده از پستونک

یک متخصص روانشناسی اطفال می‌گوید: کودکان با نیاز ذاتی به مکیدن متولد می‌شوند. عادت مکیدن نوزادان نه تنها برای بقای آنهاست بلکه آنها را آرام می‌کند. نوزاد غیر از مکیدن هیچ مکانیسم دیگری برای کنترل ناراحتی و استرس خود ندارد. آنها نمی‌توانند خودشان شیر بخورند، درخواست پتو بکنند یا نمی‌توانند از دست خود برای کنترل اشیا استفاده کنند. مکیدن راهی است که آنها را آرام می‌کند.

نوزاد هر چیزی را می‌مکد اگر پستونک نباشد انگشت، شست، بطری یا سینه را می‌مکد. اگر نوزاد بیش از دو ساعت یکبار سینه مادر بخواهد، در واقع از آن به عنوان پستونک استفاده می‌کند. در چنین مواردی پستونک می‌تواند نیاز غیرتغذیه‌ای مکیدن نوزاد را برطرف کند تا مادر اندکی استراحت کند.

حتما مطمئن شوید قبل از معرفی پستونک به نوزادتان، روند شیردهی او به خوبی پیش می‌رود. اگر نوزاد در حال یادگیری شیر خوردن از سینه مادر است، پستونک می‌تواند او را بدعادت کند. اگر نوزاد در شیر خوردن از سینه مادر مشکلی ندارد و ذخیره شیر مادر نیز خوب است، زمان خوبی برای دادن پستونک است.

پستونک و کودک
مکیدن کودک را آرام می‌کند

فواید و مضرات پستونک

گرچه والدین نگرانند که مبادا پستونک دندان کودک آنها را خراب کند، اما در واقع پستونک برای کودکان زیر ۲ سال هیچ ضرری ندارد. برای سلامت دندان‌ها بهتر است وقتی کودک به دو سال رسید، استفاده از پستونک را محدود کرده و در ۴ سالگی به طور کلی قطع کند. پس از ۴ سالگی استفاده از پستونک می‌تواند موجب پوسیدگی، خراب شدن دندان و نامرتب شدن آن شود که این مشکلات بر روی جویدن، حرف زدن و ظاهر کودک اثر می‌گذارد و برای اصلاح آن نیاز به ارتودنسی می‌باشد. حتی پستونک‌های ارتودنتیک هم تفاوتی ایجاد نمی‌کنند. آنچه مهم است اندازه و شدت عادت مکیدن است.

فواید

پستونک احتمال کرم خوردگی دندان که ناشی از استفاده غیرتغذیه‌ای از بطری شیشه یا سینه مادر است، را کاهش می‌دهد. کودکانی که با شیشه شیر می‌خوابند، احتمال دارد ۱۶ یا ۲۰ دندانشان دچار کرم خوردگی شود.

مضرات