۵ تمرین برای افزایش قدرت ذهنی

قدرت ذهنی، بیش از اراده است

این مطلب  در «لینکلن» توسط «امی مورن» یک مددکار معتبر در زمینه اجتماعی بالینی  اعلام شد. همچنین او به عنوان یک روان درمانگر، در کالج روانشناسی تدریس می کند و در کنار همه این موارد به پدران و مادران در رابطه با نوجوانان شان، مشاوره می دهد. روانشناسی، اغلب سلامت روان را مورد بحث قرار می دهد اما آن چه کمتر مورد بحث قرار گرفته است، تعریف روشنی از قدرت ذهنی است. به نظر من، قدرت ذهنی به این معنی است که شما احساسات و افکار خود را کنترل و مدیریت کنید و در شرایط مختلف رفتار درست و مثبت داشته باشید. افزایش قدرت ذهنی همان شجاعت برای زندگی بر اساس ارزش های خودتان و نیز به قدر کافی جسارت داشتن برای تعریف خودتان به عنوان یک فرد موفق است.

قدرت ذهنی، بیش از اراده است. برای  ایجاد عادت های سالم لازم است زمان و انرژی صرف کنید بنابراین افزایش قدرت ذهنی نیاز به تعهد و تلاش سخت دارد. وقتی زندگی ساده به نظر می رسد، داشتن ذهنی متمرکز و آرام آسان است. اما اغلب موارد، در زمان های حساس و رومانتیک، ذهن فرد دچار تنش و ناآرامی می شود و در این شرایط است که داشتن قدرت ذهنی از برترین مزیت ها به حساب می آید. بهترین راه برای آمادگی در مقابل موانع اجتناب ناپذیر زندگی، افزایش مهارت هایی است که قدرت ذهنی شما را افزایش می دهد. تمرینات بسیاری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا قدرت ذهنی خود را افزایش دهید اما در این مقاله پنج مورد برای دستیابی به این منظور بررسی شده اند که می توانید با آن ها شروع کنید:

 باورهای اصلی خود را ارزیابی کنید

 اعتقادات بنیادی ما در مورد خود، زندگی و جهان به طور کلی گسترش پیدا کرده است. باورهای بنیادی ما با گذشت زمان گسترش پیدا کرده اند و تا حد زیادی به تجارب گذشته ی ما بستگی دارند. این که از باورهای خود آگاه باشید و یا نه، روی افکار، رفتار و احساسات شما تأثیر می گذارد. گاهی اوقات باورهای بنیادی  نادرست و بی فایده هستند. به عنوان مثال، اگر فکر می کنید که هرگز در زندگی موفق نبوده اید، ممکن است کمتر مستعد پذیرش شغل های جدید باشید و به صورت ناخودآگاه در مصاحبه های شغلی نتوانید توانایی های خود را نشان دهید. بنابراین، اعتقادات اصلی شما ممکن است تبدیل به یک پیشگویی منحصر به فرد شوند و در جهت نابودی آینده ی شما گام بردارد. باورهای اصلی خود را شناسایی و ارزیابی کنید. به دنبال باورهایی که سیاه و سفید هستند باشید و پس از آن مواردی که متعلق به هیچ یک از این دو گروه نیست را شناسایی کنید. باورهای بسیار کمی در زندگی «همیشه» و یا «هرگز» درست هستند. اصلاح باورهای اصلی نیاز به همتی هدفمند و تلاشی سخت دارد، اما می تواند تمام دوره ی زندگی شما را تغییر دهد.

 انرژی روانی خود را عاقلانه صرف کنید

 مرور کردن افکاری که نمی توانید انرژی ذهنی و درونی آن ها را به سرعت کنترل کنید، اتلاف قدرت مغز است. هر چه بیشتر در مورد مشکلات منفی که ذهن نمی تواند آن ها را حل کنید، فکر کنید انرژی کمتری برای افکار خلاق باقی می ماند. به عنوان مثال، نشستن و نگرانی در مورد پیش بینی آب و هوا مفید نیست. اگر یک طوفان بزرگ در راه است، نگرانی در مورد آن از وقوع آن جلوگیری نمی کند. با این حال، می توانید انتخاب کنید تا برای مواجه شدن با آن آماده شوید و تنها بر روی رویدادی که در کنترل شما است، تمرکز کنید. انرژی روانی خود را صرف انجام دادن کارهای مؤثر مانند حل مشکلات و یا تنظیم اهداف کنید. هنگامی که افکار شما مفید نیستند، تلاشی آگاهانه برای تغییر انرژی ذهنی راه بسیار مفیدی است و می تواند راه حل های مؤثر تری را به شما پیشنهاد کند. هر چه بیشتر انرژی ذهنی خود را در مسیر درست صرف کنید، این کار برای شما بیشتر تبدیل به یک عادت می شود.

 افکار منفی را با افکار مؤثر و مثبت جایگزین کنید

 اگر چه بسیاری از ما وقتی را صرف دقت کردن به نوع افکارمان نمی کنیم اما افزایش آگاهی شما از نوع فکری که در سر شماست، در موفقیت شما بسیار مؤثر است و حتی عادت های فکری خود را نیز می توانید انعطاف پذیر کنید. افکار منفی و اغراق آمیز مانند، «من هرگز نمی توانم کاری را درست انجام دهم»، مانع رسیدن به پتانسیل کامل شما است. قبل از این که این افکار از کنترل خارج شوند و رفتار شما را تحت تأثیر قرار دهند، مانع افکار منفی خود شوید. افکار بیش از حد منفی شناسایی کنید و با افکار مثبت تر جایگزین کنید. نیازی نیست افکار جدید بسیار مثبت باشند، اما باید واقع بینانه باشد. حتی این گونه فکر کردن نیز می تواند روحیه ی شما را سرزنده نگه دارد. مانند این که بگویید: «من نقاط ضعفی دارم، اما نقاط قوت زیادی هم دارم». تغییر افکار شما نیاز به نظارت مستمر دارد و باید همیشه مراقب افکار خود باشید. این روند بدون شک ابزاری است تا به شما برای بهترین شدن کمک کند.

 تحمل ناراحتی را تمرین کنید

معنی قدرت ذهنی این نیست که شما احساسات را تجربه نکنید و یا احساسی نشوید. در واقع، قدرت ذهنی قوی به شما کمک می کند تا از احساسات خود آگاه شوید. با وجود قدرت ذهنی می توانید به احساسات خود پاسخ دهید و بهترین نتیجه را بگیرید. قدرت ذهنی در مورد پذیرش احساسات شما است، به گونه ای که بتوانید به راحتی احساسات خود را مدیریت کنید و آن ها را کنترل کنید. همچنین شامل درکی درست از احساسات است تا خلاف احساسات خود رفتاری نکنید. به عنوان مثال، زمانی که شما اضطرابی دارید که مانع از امتحان رویدادهای جدید و یا پذیرش فرصت های جدید می شود، سریع تر خود را به مبارزه دعوت کنید و سعی کنید از منطقه ی امن خود خارج شوید. تحمل احساسات ناراحت کننده معمولا طول می کشد، اما اگر با افزایش اعتماد به نفس همراه باشد برای شما آسان تر می شود. تمرین کنید و مانند شخصی رفتار کنید که برای خود الگو قرار داده اید. به جای آن که بگویید «من آرزو می کنم اجتماعی تر باشم»، اجتماعی تر رفتار کنید. چه این احساس را داشته باشید و یا نداشته باشید، رفتار شما به مرور بر روی افکارتان تأثیر خواهد گذاشت.

 پیشرفت روزانه ی خود را ثبت کنید

در دنیای پر مشغله امروز، برای ساختن یک زندگی آرام و بدون دغدغه می بایست تلاش کرد. زمانی را برای ثبت پیشرفت خود در جهت افزایش قدرت ذهنی ایجاد کنید. در پایان هر روز، از خود بپرسید چه چیزی در مورد افکار، احساسات و رفتار خود یاد گرفته اید. آن مواردی را که می خواهید در آینده تقویت کنید و یا انجام دهید را در نظر بگیرید. با این شیوه افزایش قدرت ذهنی شما سیر صعودی خواهد داشت. همیشه جایی برای بهتر شدن وجود دارد و امروزه، این مسئله سخت تر از زمان های گذشته به نظر می رسد. با این کار می توانید توانایی های خود را برای رسیدن به موفقیت، افزایش دهید و با توجه به ارزش های خود زندگی کنید.

منبع magly.ir
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.