برای لاغری در ایام عید این آجیل ها را بخورید

پرخاصیت ترین دانه های آجیل

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که با نزدیک شدن به ایام عید از چاقی ناخواسته به خاطر خوردن تنقلات و شکلات نگران هستید می توانید با مصرف برخی از دانه های آجیل علاوه بر استفاده از خواص درمانی آن وزن خود را نیز کم کنید. برای استفاده مفید از دانه های آجیل همیشه نوع مرغوب و تازه آن را خریداری کنید، برای پذیرایی از مهمان ها بویژه اگر در جمع آنها فرد سالمند یا بیمار مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری های قلبی عروقی وجود دارد حتماً از آجیل های خام و بدون نمک یا کم نمک استفاده کنید. هر کدام از دانه های آجیل دارای خواص درمانی فراوان هستند و در صورتی که به میزان مناسب و کم هر روز مصرف شوند می توانند علاوه بر تامین نیازهای بدن به مواد مغذی، باعث کاهش وزن و تناسب اندام درافراد نیز شوند. از جمله پرخاصیت ترین دانه های آجیل می توان موارد زیر را نام برد:

بادام

عید و بادام
بادام آنتی اکسیدان قوی دارد

این دانه یکی از بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین E و آنتی اکسیدانی بسیار قوی است.

گردو

عید و گردو
گردو حاوی اسیدهای چرب مفید است

گردو حاوی اسید های چرب مفید برای سلامت بدن است از جمله اسیدهای چرب امگا ۳ و می تواند در جلوگیری از افزایش وزن بسیار مفید باشد.

آجیل ماکادمیا

عید و آجیل ماکادمیا
این آجیل دارای انواع آنتی اکسیدان ها ،ویتامین E و سلنیوم است

این آجیل دارای انواع آنتی اکسیدان ها ،ویتامین E و سلنیوم است و با قرار دادن آن در رژیم غذایی خودبه سرعت می توانید به وزن دلخواه خود دست یابید.

گردوی آمریکایی

عید و گردوی آمریکایی
گردوی آمریکایی حاوی ویتامین های مهم B کمپلکس است

گردوی آمریکایی در برخورداری اسید های چرب از برخی ازدانه های دیگر بالاتر است، و حاوی انواع آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی، مواد مغذی گیاهی و نیز ویتامین های مهم B کمپلکس است.

آجیل کاج

عید و آجیل کاج
آجیل کاج سرشار از چربی اشباع نشده است

آجیل کاج سرشار از چربی اشباع نشده ، لوتئین و ویتامین های A، C و D است و نیز از طعم مطبوعی برخوردار است.

بادام زمینی

عید و بادام زمینی
بادام زمینی یک منبع غنی از انواع مواد مفید برای سلامت بدن است

بادام زمینی هم یک منبع غنی از انواع مواد مفید برای سلامت بدن است اما این ماده می تواند باعث بروز آلرژی در برخی افراد شود به همین دلیل اگر به بادام زمینی آلرژی دارید در مصرف آن احتیاط کنید.

بادام هندی

عید و بادام هندی
بادام هندی ممکن است منجر به واکنش های آلرژیک شدید شود

این بادام که در سایر زبان ها به آن کاشو گفته می شود حاوی انواع مواد مفید برای سلامت بدن است اما مانند بادام زمینی می تواند در افراد منجربه واکنش های آلرژیک شدید شود به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند افراد بویژه در مرتبه اول این دانه احتیاط کنند. از دیگر انواع دانه ها که می توان در سفره نوروز از آن استفاده کرد می توان انواع تخمه های گیاهان مانند تخمه آفتابگردان، تخمه ژاپنی، تخمه کدو، تخمه مرمری و برخی دیگر ازدانه ها را نام برد و در نهایت پسته که یکی از اصلی ترین اجزای آجیل عید است و می تواند به دلیل خون سازبودن سوخت و سازبدن را بالا ببرد و به این ترتیب مانع ازچاق شدن فرد شود.

 

هر کشوری دردنیا دارای دانه های آجیل مختص خود است البته برخی از کشورها مانند هندوستان، برزیل، برخی از کشورهای آفریقایی، ایران و ژاپن به علت تنوع بالاتر گیاهان بومی خود دردنیا مشهور هستند و دانه های آجیل این کشورها برای درمان بسیاری از بیماری ها و نیز در اکثر محصولات زیبایی به کار می رود. اگر می خواهید در زمان تعطیلات عید با مشکل اضافه وزن مواجه نشوید هر روز به میزان کم آجیل بخورید، همچنین از خوردن این دانه ها شب ها خودداری کنید زیرابه دلیل کالری بالا و خواب شبانه فرصتی برای سوزانده شدن آنها وجود ندارد.

منبع jamejamonline.ir
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.