هر آنچه که باید درباره تردمیل و دوچرخه ثابت بدانید

باشگاه را به خانه بیاورید

برای آدم‌ های گرفتار و برای آن‌ هایی که به هر دلیل موجه یا ناموجهی دلشان نمی‌ خواهد اول صبح یا آخر شب. توی پارک‌ ها بدوند یا پیاده‌ روی کنند،‌ تردمیل یک نعمت است؛ البته مشروط بر این‌ که به فکر سلامت خودشان و احیاناً به فکر کاهش وزن و تناسب اندام خودشان باشند. مشروط بر همین شرط مذکور، دوچرخه ورزشی هم می‌ شود یک نعمت مدرن، که هم از کارآیی‌ های تردمیل برخوردار است، هم جمع‌ و جورتر است و جای کمتری را در منزل اشغال می‌ کند. اگر می‌ خواهید با اولین پولی که دستتان آمد، یک تردمیل یا یک دوچرخه ورزشی برای خودتان یا یکی از اعضای خانواده‌ تان بخرید، توصیه می‌ کنم این مطلب را بخوانید.

تردمیل یک وسیله ورزشی است که این روزها می‌ توانید در بیشتر باشگاه‌ های ورزشی، آن را در کنار سایر انواع دستگاه‌ های ورزشی ببینید. تردمیل یک تسمه دارد که چرخش آن باعث به حرکت درآمدن صفحه این دستگاه می‌ شود. به این ترتیب، شما می‌ توانید روی آن راه بروید یا حتی بدوید. تردمیل‌ ممکن است موتور داشته یا نداشته باشند. اگر نوع بدون موتور را انتخاب کرده‌ باشید، در واقع، نیروی وزن و فشار پاهای شما است که باعث به حرکت درآوردن صفحه تردمیل می‌ شود. این نوع تردمیل، دستگاهی سبک است و اگر هزینه مختصری برای خرید این دستگاه در نظر گرفته‌ باشید، می‌ توانید همین نوع را برای ورزش‌ در منزل خودتان انتخاب کنید.

اما نوع موتوردار تردمیل، تکنولوژی پیشرفته‌‌ تری دارد و موتوری که در آن کار گذاشته شده است به کمک عضلات شما می‌ آید و به این ترتیب، شرایط گوناگونی برای دویدن یا راه‌ رفتن برای شما به وجود می‌ آورد. در این دستگاه، موتور تردمیل است که باعث چرخش تسمه و حرکت صفحه تردمیل می‌ شود. شما می‌ توانید سرعت آن را به صورت شیب‌ دار تنظیم کنید و حالتی را به وجود آورید مثل این‌که دارید در یک مسیر سربالایی راه می‌ روید یا می‌ دوید. این تردمیل‌ ها معمولاً یک مانیتور کامپیوتری دارند که با سیم‌ های مخصوصی به بدن وصل می‌ شوند و می‌ توانند ضربان قلب را نشان دهند تا ورزشکار متوجه شود که آیا شدت حرکت‌ هایش روی تردمیل کافی است و موجب کاهش وزنش می‌ شود یا نه. اگر به صفحه مانیتور این تردمیل‌ ها نگاه کنید، برنامه‌ های از پیش تعیین‌ شده‌ ای را خواهید یافت که به کمک آن‌ ها می‌ توانید الگوی راه رفتن یا دویدن خودتان را روی تردمیل تنظیم کنید.

دوچرخه‌ های ثابت ورزشی یکی از قدیمی‌ ترین وسایل در سالن‌ های ورزشی هستند که مدت‌ ها پیش از ورود دستگاه‌ های پیچیده و با تکنولوژی پیشرفته به این سالن‌ها، برای تناسب اندام به کار می‌ رفته‌اند… اما اگر واقعا قصد دارید تناسب اندام داشته باشید، بهتر است گرد و خاک را از این وسیله ورزشی قابل‌اعتماد بگیرید. هنگامی که یک برنامه ورزشی را شروع می‌ کنید، مساله اصلی یافتن شیوه‌ ای است که انجام آن برای شما لذت‌ بخش و ساده باشد؛ دوچرخه ثابت، یک گزینه عالی به خصوص برای ورزشکاران مبتدی یا افرادی است که مشکلات پشت ، زانو یا مفاصل‌شان ، انجام دویدن یا پیاده‌ روی را برای آنها مشکل می‌ کند. استفاده از دوچرخه ثابت روی مفاصل فشار نمی‌ آورد و کار با آن برای یک فرد مبتدی در مقایسه با تردمیل یا ماشین الیپتیکال بسیار ساده‌ تر است.

اگر آدمی باشید که به محض بد شدن آب و هوا، برنامه ورزشی‌ تان را قطع می‌ کنید، دوچرخه ثابت بهانه بدی آب و هوا را برای ورزش نکردن از شما می‌ گیرد. یک مزیت دیگر دوچرخه ثابت، این است که لازم نیست حتما عضو یک سالن ورزشی باشید تا بتوانید از آن
استفاده کنید، بلکه می‌ توانید در خانه هم از آن استفاده کنید. برای بسیاری از افرادی که تازه می‌ خواهند ورزش را شروع کنند و در انجام آن دودل هستند، دوچرخه ثابت نقطه شروع خوبی است.

نکات راهنما برای خرید دوچرخه ثابت پیش از آنکه دوچرخه ثابت بخرید، با توجه به انواع گوناگون این دوچرخه‌ ها در
بازار باید نکات بسیاری را در نظر بگیرید: از جمله: – آیا می‌ خواهید دوچرخه ایستاده بخرید یا دوچرخه نشسته (نوعی که در آن در وضعیت نیمه‌ درازکش پا می‌ زنید)؟ – آیا با توجه به محدودیت فضا به یک دوچرخه کوچک با تنظیم دستی نیاز دارید، یا فضای کافی برای قرار دادن یک دوچرخه ثابت با برنامه‌ ریزی الکترونیکی دارید؟ – قصد دارید دوچرخه نو بخرید یا دست دوم؟ – چقدر می‌ خواهید برای خرید دوچرخه پول خرج کنید؟ اول باید تصمیم بگیرید که از دوچرخه چه استفاده‌ ای می‌ خواهید بکنید ؟ آیا دستگاه اصلی ورزشی شماست، به عنوان یکی از چند فعالیت هوازی از آن استفاده می‌ کنید، یا فقط جایگزینی برای روزهای بارانی است که نمی‌توانید در بیرون ازخانه ورزش کنید بعد تعیین کنید که چه مقدار فضا در خانه برای گذاشتن دوچرخه دارید و چه مقدار پول می‌ خواهید خرج کنید. حالا کمی تحقیق لازم است:

از دوستان یا مربیان سالن‌ های ورزشی‌ در این مورد سوال کنید.

از فروشندگان محلی در مورد انواع دوچرخه‌‌ هایی که با نیازهای شما مطابق باشد، سوال کنید (توجه داشته باشید که دوچرخه‌ های
الکترونیکی که به شیوه‌ های متفاوت می‌‌ توان آنها را برنامه‌ ریزی کرد، تنوع بیشتر فعالیت را ممکن می‌ کنند، اما جای بیشتری می‌ گیرند، نگهداری بیشتری می‌ خواهند و قیمتها‌شان به‌طور قابل‌ ملاحظه‌ ای بالاتر از دوچرخه‌ های با تنظیم دستی است). ورزش با دوچرخه ثابت چه از دوچرخه ثابت در خانه استفاده می‌‌ کنید و چه در سالن ورزش، برای اینکه بیشترین نفع را از فعالیت جسمی‌ تان ببرید، به این نکات توجه کنید: