همه چیز درباره آهن و کمبود آهن

درباره کمبود آهن و روش صحیح درمان آن بدانید

آهن ماده معدنی ضروری برای عملکرد مناسب هموگلوبین می‌باشد، که پروتئینی است که برای انتقال اکسیژن به خون موردنیاز است. همچنین آهن نقش مهمی در فرآیندهای بسیار مهم در بدن ایفا می‌کند.

کمبود آهن در خون می‌تواند مشکلات بسیاری برای سلامتی ایجاد کند. بدون داشتن میزان کافی گلبول‌های قرمز، بدن نمی‌تواند اکسیژن کافی دریافت کند. اگر اکسیژن کافی به بدن نرسد، احساس خستگی خواهید کرد. احساس خستگی نیز بر همه چیز ازجمله عملکرد مغز تا توانایی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت‌ها تاثیر می‌گذارد. اگر در دوران بارداری کمبود آهن داشته باشید، احتمال زیادی وجود دارد که فرزند شما زودتر از موعد به دنیا آمده یا کوچکتر از حد نرمال باشد. همچنین آهن برای حفظ سلامت سلول‌ها، پوست، مو و ناخن اهمیت دارد.

آهن به بسیاری از عملکردهای بدن کمک می‌کند، از جمله تمرکز و انرژی، دستگاه گوارش، سیستم ایمنی بدن و تنظیم دمای بدن.

معمولا افراد تا زمانی که دچار کمبود آهن یا کم‌خونی نشوند، به اهمیت آن پی نمی‌برند. کم‌خونی موجب خستگی، تپش قلب، رنگ پریدگی و تنگی نفس می‌شود.

کمبود آهن و بارداری
مصرف اندک آهن در دوران بارداری خطر زایمان زودرس و وزن پایین نوزاد را با خود به همراه دارد

حاملگی سالم

در طول بارداری، میزان خون و تولید گلبول‌های قرمز خون به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد تا اکسیژن و مواد مغذی را به جنین در حال رشد برساند. درنتیجه تقاضا برای آهن بالا می‌رود. همانطور که بدن به طور طبیعی جذب آهن را در دوران بارداری به بالاترین حد خود می‌رساند، مصرف نامناسب آهن یا دیگر فاکتورهایی که بر جذب آهن تاثیرگذار است، می‌تواند منجر به کمبود آهن شود.

مصرف اندک آهن در دوران بارداری خطر زایمان زودرس و وزن پایین نوزاد را با خود به همراه دارد. ذخیره کم آهن نیز در رشد شناختی و رفتاری نوزاد تاثیرگذار است. همچنین زنان باردار که کمبود آهن دارند، در معرض عفونت‌ها قرار دارند زیرا آهن به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

انرژی

کمبود آهن سبب کارایی ضعیف بدن در استفاده از انرژی می‌شود. آهن، اکسیژن را به مغز و ماهیچه‌ها منتقل می‌کند و از این رو نقش مهمی در عملکرد ذهنی و جسمانی بدن دارد. کمبود آهن سبب تمرکز پایین، تحریک‌پذیری بالا و کاهش استقامت بدن می‌شود.

عملکرد ورزشی بهتر

کمبود آهن در میان ورزشکاران بسیار رایج است، به خصوص ورزشکاران زن جوان در مقایسه با افرادی که فعالیت فیزیکی ندارند. به خصوص در میان دوندگان بسیار رایج است.

کمبود آهن در ورزشکاران عملکرد ورزشی آنان را پایین می‌آورد و فعالیت سیستم ایمنی بدن آنها را ضعیف می‌کند. کمبود هموگلوبین می‌تواند کارایی بدن را در طول فعالیت ورزشی پایین بیاورد و این توانایی بدن برای انتقال اکسیژن به ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهد.

میزان توصیه شده مصرف آهن

میزان توصیه شده مصرف آهن به سن و جنس بستگی دارد.

نوزاد:

 • ۰ تا ۶ ماه: ۰.۲۷ میلی‌گرم
 • ۷ تا ۱۲ ماه: ۱۱ میلی‌گرم

کودک:

 • ۱ تا ۳ سال: ۷ میلی‌گرم
 • ۴ تا ۸ سال: ۱۰ میلی‌گرم

مردان:

 • ۹ تا ۱۳ سال: ۸ میلی‌گرم
 • ۱۴ تا ۱۸ سال: ۱۱ میلی‌گرم
 • ۱۹ سال به بالا: ۸ میلی‌گرم

زنان:

 • ۹ تا ۱۳ سال: ۸ میلی‌گرم
 • ۱۴ تا ۱۸ سال: ۱۵ میلی‌گرم
 • ۱۹ تا ۵۰ سال: ۱۸ میلی‌گرم
 • ۵۱ سال به بالا: ۸ میلی‌گرم
 • در طول بارداری: ۲۷ میلی‌گرم
 • بین ۱۴ تا ۱۸ سالگی: ۱۰ میلی‌گرم
 • بالای ۱۹ سال: ۹ میلی‌گرم

علائم کمبود آهن

احساس خستگی و کمبود آهن
کم‌خونی سبب انتقال اکسیژن کمتر به ارگان‌ها و درنتیجه احساس خستگی می‌شود

احساس ضعف و خستگی می‌کنید:

کمبود اکسیژنی که در بدن وجود دارد، احساس خستگی ایجاد می‌کند. وقتی کم‌خونی دارید، سلول‌های خونی کمتری نیز برای انتقال اکسیژن به ارگان‌های ضروری بدن دارید. این کمبود اکسیژن علائمی چون خستگی، سردرد و ضعف به همراه دارد.

دچار تنگی نفس می‌شوید:

کمبود اکسیژن در فردی که کمبود آهن دارد، موجب تنگی نفس می‌شود. تا زمانی که ماهیچه‌های شما اکسیژن کافی برای انجام فعالیت‌های نرمال چون راه رفتن دریافت نمی‌کند، بدن برای بدست آوردن اکسیژن دچار تنگی نفس می‌شود.

چرا تنگی نفس مفید است؟

دچار سندرم خواب رفتن پا می‌شوید:

سندرم خواب رفتن پا، یک بیماری سیستم عصبی است که احساس مور مور شدن ایجاد می‌کند و سبب می‌شود شب‌ها از خواب بیدار شوید.

در دست ها و پاها احساس سرما می‌کنید:

سرد شدن دست‌ها می‌تواند نشانه کم‌خونی باشد.

علل سرد بودن دست‌ها