نحوه تمیز کردن قهوه جوش

نگران سوختن کف قهوه جوش‌تان نباشید

یک لحظه حواس پرتی و قهوه جوشی که کف آن می‌سوزد! شاید برای شما هم پیش آمده باشد که کف قهوه جوش‌تان به دلیل بی‌احتیاطی سوخته باشد. احتمالا بعد از آن هم قهوه جوش را به حال خود رها کرده‌اید و به همین دلیل نمی‌توانید رنگی که کف قهوه جوش به خود گرفته را تمیز کنید. ادامه این مطلب به شما نشان می دهد که چگونه این کار را انجام دهید.

 • یک قاشق غذاخوری نمک درون قهوه جوش بریزید.
 • به اندازه ۲ فنجان یخ به آن اضافه کنید.
 • آب ¼ لیمو را بگیرید و درون قهوه جوش بریزید.
 • محلول به دست آمده را کمی داخل قهوه جوش بچرخانید تا یخ شروع به ذوب شدن کند. اگر دیدید یخ ذوب نمی‌شود کمی آب سرد به آن اضافه کنید.
 • هم زدن محلول را در جهات مختلف ادامه دهید تا رنگ سوختگی شروع به از بین رفتن کند.

نکات و هشدارهای مهم برای تمیز کردن قهوه جوش سوخته

 1. اگر قهوه جوش به شدت تغییر رنگ داده است، باید این مراحل را چند بار تکرار کنید، اما در نهایت تمیز خواهد شد.
 2. هم زدن محلول بسیار مهم است. مطمئن شوید که وقتی مشغول هم زدن هستید محلول به همه مناطق رنگ گرفته می‌رسد. اگر جایی را فراموش کنید قهوه جوش به طور کامل تمیز نخواهد شد.
 3. از پاک کننده‌ها استفاده نکنید. هر چند به نظر می‌رسد سریع‌تر قهوه جوش را تمیز می‌کند. قهوه جوش‌ها معمولا لبه‌ای دارند که مقدار کمی از مواد پاک کننده می‌تواند (حتی وقتی قهوه جوش را آب می‌کشید) زیر آن باقی بماند. همین مقدار کم هم می‌تواند وارد قهوه شود که بهداشتی نیست. این امر به ویژه در رستوران‌ها که مشتریان انتظار وسایل استریل شده را دارند، مهم است.
 4. وقتی می‌خواهید آب اضافه کنید مهم است که آب سرد باشد. آب داغ که با یخ مخلوط شود باعث می‌شود قهوه جوش آسیب ببیند.
 5. مخلوط نمک و یخ می‌تواند باعث سرمازدگی پوست‌تان شود. پس مراقب باشید هنگامی که آن را داخل قهوه جوش می‌ریزید روی پوست‌تان نریزد. سرمازدگی دردناک است و درمان آن ممکن است چند هفته طول بکشد.

راهنمای تمیز کردن قهوه‌ساز

اگر نمی‌خواهید قهوه شما به دلیل جرم گرفتن دستگاه طعم و بوی بدی بدهد نیازی به خریدن پاک کننده‌های قوی برای شستن و تمیز کردن قهوه ساز نیست. می‌توانید از سرکه معمولی برای جرم گیری و تمیز کردن قهوه ساز خود استفاده کنید. کافی است مراحل زیر را انجام دهید تا قهوه شما در دفعات بعدی بسیار خوشمزه آماده شود.

۱ – قهوه‌ی باقی مانده را از ظرفش خالی کنید. قهوه‌ی قدیمی توری را از کف و فیلتر آن پاک کنید.

۲ – ظرف آن را با آب سرد بشویید و سپس با یک قسمت سرکه و دو قسمت آب پر کنید.

۳ – مخلوط سرکه و آب را درون مخزن قهوه ساز بریزید و آن را روشن کنید تا دم بکشد. وقتی دم کشیدن کامل شد، قهوه ساز را خاموش کنید.

۴ – اجازه دهید که سرکه به مدت ۱۵ دقیقه در ظرف باقی بماند.

۵ – مجدداً قهوه ساز را روشن کنید و وقتی دم کشید خاموش کنید و بین هر بار روشن و خاموش کردن آن ۱۵ دقیقه فاصله در نظر بگیرید.

۶ – توری و فیلتر را با آب گرم و صابون بشویید و سپس آب بکشید. آماده باشید که دفعه‌ی بعد یک فنجان قهوه با طعم عالی بخورید.

 • نکته:

برای اینکه نتیجه‌ی بهتری بگیرید بهتر است که قهوه‌ساز را ماهی یکبار بشویید.

اگر برای یک مدت طولانی از قهوه سازتان استفاده نکردید، برای استفاده‌ی مجدد از آن قبل از شستن با آب بهتر است اول یکبار با سرکه بشویید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.