روش‌های تمیز کردن کفش مخمل

کفش مخمل زیبا داشته باشید

استفاده از کفش‌های مخملی به ست لباس‌هایی که می‌پوشید جلوه‌ای خاص می‌دهد. اما این کفش‌های زیبا اگر به درستی نگهداری نشوند یا کثیف باشند، جذابیت خود را از دست می‌دهند. پس روش‌های نگهداری و تمیز کردن کفش را در اینجا یاد بگیرید و کفش‌های مخملی تمیز و زیبا به پا کنید. پوشیدن کفش مخمل طرفداران پر و پا قرص خود را دارد. افرادی که پاپوش مخملی به پا می‌کنند می‌دانند که نگهداری و تمیز کردن کفش کار آسانی نیست و مشکلاتی دارد. ما در این مطلب تصمیم داریم با ابزار و روش‌های مناسب، تمیز کردن کفش مخمل را به شما آموزش دهیم. با این روش‌ها علاوه بر تمیز کردن کفش خود می‌توانید از آسیب دیدن مخمل روی کفش جلوگیری نمایید.

تمیز کردن کفش از لکه‌ها 

۱- اگر مایعی روی کفش شما ریخت، ابتدا باید سریعا این مایع را از روی کفش پاک کنید. آب آسیب جدی به کفش وارد می‌کند. اگر کفش دارید یک دستمال میکروفیبر هم به همراه داشته باشید و به محض ریختن مایعات روی کفش، سریع دستمال میکروفیبر را روی آن قرار دهید تا رطوبت روی کفش را به خود جذب نماید. اگر موقع لکه شدن کفش مخمل با مایعات دستمال میکروفیبر نداشتید، سریع از یک دستمال کاغذی یا دستمالی که آب را خوب جذب می‌کند استفاده نمایید. 

کفش مخمل

۲- حالا درون یک کاسه کوچک آب بریزید و سه قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی اضافه کنید. این ترکیب را خوب هم بزنید تا کف ایجاد شود. به جای استفاده از آب و مایع ظرفشویی، برای تمیز کنندگی بیشتر می‌تواند از محلول یک کاسه کوچک آب لیمو و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین استفاده نمایید. این ترکیب را نیز باید خوب هم بزنید تا کف کند. چیزی که برای تمیز کردن کفش مخملی به آن نیاز دارید کف روی محلول‌های تمیز کننده است.

کفش مخمل

۳- کف روی کاسه را با یک برس یا مسواک بسیار نرم، روی لکه کفش بکشید. چند دقیقه صبر کنید تا کف روی لکه رنگی بماند. اگر بعد از این کار باز هم لکه رنگی مانده بود، مجددا از کف محلول تمیز کننده و مسواک استفاده نمایید.

کفش مخمل

۴- حالا باید محلول تمیز کننده را با پارچه تمیز و خشک از روی کفش پاک کنید. می‌توانید برای تمیز کردن محلول از روی کفش، از پارچه میکروفیبر یا حوله کاغذی استفاده کنید تا آب آن به خوبی جذب شود و لکه روی کفش را خشک کند. برای خشک کردن سریع کفش می‌توانید از سشوار استفاده نمایید. 

کفش مخمل

۵- اگر با چند بار استفاده از محلول‌های تمیز کننده خانگی لکه‌های روی کفش از بین نرفت از یک تمیز کننده مخصوص کفش کمک بگیرید. کفش لایه‌ای نرم و لطیف دارد و اگر با مسواک یا برس محکم روی لکه بکشید، مخمل آن از بین می‌رود و کفش دیگر قابل استفاده نخواهد بود. 

کفش مخمل

تمیز کردن گردوغبار کفش مخمل 

۱- هرگز کفش خیس را تمیز نکنید و اگر کفش خیس بود، ابتدا صبر کنید تا کامل خشک شود. توجه داشته باشید تمیز کردن کفش از گل و خاک، در حالت خیس کاملا کفش شما را نابود خواهد کرد.

کفش مخمل

۲- هنگامی که کفش کاملا خشک بود، یک پارچه نرم یا یک مسواک بردارید و به آرامی روی گرد و خاک کفش بکشید. باید دستمال یا مسواک را خیلی آهسته روی کفش حرکت دهید تا از آسیب ناخواسته به مخمل کفش جلوگیری کنید.

کفش مخمل

۳- یک برس مخصوص تمیز کردن کفش تهیه کنید و هر بار قبل از پوشیدن کفش، آن را با برس مخصوص نرم تمیز کنید. با این روش هیچ گاه کفش‌های شما در حالت عادی نیاز به تمیز کاری جدی پیدا نخواهد کرد.

کفش مخمل

نگهداری از کفش مخمل  

۱- یک اسپری محافظ مخمل مناسب از فروشگاه خریداری نمایید. دقت کنید این اسپری با اسپری تمیز کننده کفش جیر یا کفش چرم تفاوت دارد. موقع خرید اسپری محافظ توجه داشته باشید روی آن مناسب بودن برای مخمل ذکر شده باشد. 

کفش مخمل

۲- اسپری محافظ را از قسمت پشت کفش روی یک نقطه کوچک تست کنید. یک ساعت صبر کنید، اگر اسپری آسیبی به مخمل کفش شما وارد نکرد، رنگ آن تیره یا جنس مخمل سفت نشد، می‌توانید برای کل کفش از این اسپری استفاده نمایید.

۳- اسپری محافظ مخمل را حدود ۱۵ سانتیمتر از کفش دور نگه دارید و سپس آن را روی کفش اسپری کنید. اسپری کردن از نزدیک می‌تواند به مخمل کفش شما آسیب وارد کند. تمام سطوح کفش را با اسپری خوب پوشش دهید. استفاده روزانه از اسپری محافظ کفش، به صورت قابل توجهی کفش را از لکه‌های آب و گرد و غبار حفظ می‌کند.

کفش مخمل

۴- قبل از اینکه کفش‌های خود را بپوشید، صبر کنید تا در هوای آزاد به خوبی خشک شوند.

کفش مخمل

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.