جفت و سلامت جفت از اهمیت فراوانی برخوردار است.

نقش جفت در بارداری

شاید تا به حال نمیدانستید که سلامت جفت بسیار مهم می باشد.جفت تامین اکسیژن، تغذیه جنین و تصفیه مواد زائد تولید شده توسط آنرا در طول دوران بارداری بر عهده دارد و همچنین نقش مهمی در تولید هورمونهای بدن و محافظت از جنین در برابر باکتری ها و عفونت ها ایفا می کند.جفت و سلامت آن در سلامت بارداری مادر و رشد و نمو جنین بسیار حیاتی است.این اندام اکسیژن، تغذیه جنین و تصفیه مواد زائد تولید شده توسط آن را در طول دوران بارداری بر عهده دارد.

همچنین نقش مهمی در تولید هورمونهای بدن و محافظت از جنین در برابر باکتری ها و عفونت ها ایفا می کند. اندامی پر خون است به دیواره رحم متصل است و از طرف دیگر تو سط بند ناف با کودک در ارتباط است.بسیاری اوقات این اندام خودش را به کناره یا بالای دیواره رحم متصل می کند. در برخی اوقات ممکن است رشد کند یا به نحوی به رحم متصل شود که می تواند باعث بروز برخی مشکلات شود.

جفت
جفت

جفت سرراهی (Placenta Previa) یکی از مشکلات زایمان می‌باشد. جنین از طریق بند ناف به آن متصل شده و مواد غذایی را از مادر دریافت می‌کند. در حاملگی معمولاً جفت در نیمه فوقانی رحم قرار دارد اما گاه در قسمت تحتانی رحم قرار می‌گیرد و دهانه رحم (سرویکس) که محل خروج جنین هنگام زایمان استرا بطور کامل و یا ناقص مسدود می‌کند. به این حالت قرار گیری، جفت سرراهی می‌گویند که ممکن است کامل یا ناقص باشد.این عارضه زمانی اتفاق می افتد که آن در نقطه پائین رحم تشکیل می شود و مقداری یا تمام مسیر گردن رحم را می بندد. این حالت در ۵/ تا ۱ درصد بارداری ها اتفاق می افتد.اگرچه این مسئله می تواند در طول پیشرفت بارداری تصحیح شود.عارضه جفت سر راهی به دو صورت اتفاق می افتد. یا به طور کامل مسیر گردن رحم را می بندد یا بخشی از آنرا اشغال می کند. این عارضه می تواند سبب بروز خونریزی هایی از واژن در پیش یا هنگام تولد گردد.

زمانی که جفت از دیواره رحم جدا شود که این جدا شدن یا به صورت کامل یا قسمتی از آن اتفاق می افتد. این حالت از هر ۱۰۰ بارداری یکبار ممکن است اتفاق بیافتد. افتادگی آن ممکن است بر اثر مرگ یا تولد زودرس جنین اتفاق بیافتدو همچنین باعث افزایش احتمال تولد زودرس جنین یا مانع از خروج آن شود.همانگونه که قبلا گفته شد جفت نقش مهمی در رشد جنین با تامین مواد غذائی مورد نیاز، اکسیژن و تصفیه مواد زائد آن ایفا می کند.زمانی که جفت نمی تواندمقادیر مورد نیاز رشد جنین را فراهم کند نارسائی جفت به وجود می آید که می تواند منجر به محدود شدن رشد جنین و کاهش وزن آن در تولد شود.

منبع ایران ناز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.