حقایق جالبی درباره افراد چپ دست که نمی‌دانید

افراد چپ دست به باهوشی معروف هستند

افراد چپ دست به باهوشی معروف هستند و دنیای پر رمز و رازی دارند که برای هرکسی می‌تواند جالب و جذاب باشد، رازهایی در مورد توانایی جسمی و فکری آنها همینطور باورهایی که مردم کشورهای مختلف در مورد آنها دارند. بسیاری از افراد با دست راست و برخی با دست چپ می‌نویسند و چپ‌دستی امری غیر عادی نیست. متأسفانه برخی والدین اصرار به تغییر راست دستی کودکان خود دارند و کمر همت به تغییر آن بسته‌اند، در حالی که اینگونه کارها اصلا درست نیست و نوعی جهالت محسوب می‌شود و هیچ‌کس حق ندارد فرزندش را به استفاده از دست راست مجبور کند.

آیا چپ دستی مربوط به فعالیت نیمکره مغز است؟ 

اویار حسینی با اشاره به اینکه از مهم‌ترین نظریه‌ها در رابطه به چپ‌دستی و راست‌دستی مربوط به فعالیت نیمکره مغز است، گفت: اگر نیم‌کره چپ مغز قوی‌ باشد افراد راست‌دست می‌شوند و برعکس، این در حالی است که چپ‌دست‌ها بسیار راحت‌تر از سایرین از دست راست خود استفاده می‌کنند علاوه‌بر این، چپ‌دست‌ها به سرعت قادر به تعویض و دگرگزینی هستند و در واکنش به موارد ترسناک بیشتر از راست‌دست‌ها دچار ترس و وحشت می‌شوند. وی با تاکید بر اینکه رابطه مغزی بین دو نیم‌کره در افراد چپ‌دست ۱۱ درصد بزرگ‌تر از راست‌دست‌ها است، تشریح کرد: این نشانگر ارتباطات قوی‌ و عمیق‌ ۲ نیمکره در پرورش اطلاعات است از این‌رو، اگر کودک چپ‌دست‌مان را به راست‌دست بودن عادت دهیم باید در وهله نخست به یک روانشناس مراجعه و با چند آزمایش ساده مشخص کنیم آیا فرزندمان چپ‌ دست است یا خیر؟ اگر کودکی صرفاً وسایل را با دست چپ برمی‌دارد نمی‌تواند علت محکمی بر چپ‌دست بودن باشد.

این مشاور خانواده ادامه داد: اگر بنای این تغییر را از ۲ سالگی آغاز کنید و به‌ تدریج او را به دست‌ راست عادت دهید، با هر سال که می‌گذرد امکان بازگشت او به چپ دستی کمتر خواهد بود، نباید فراموش کنیم که از بین بردن عادت حتی در سنین خردسالی کار دشواری است.

والدین برای ایجاد تغییر در کودکان از اجبار خودداری کنند 

اویار حسینی افزود: طرز برخورد والدین با کودک چپ‌دست باید دوستانه باشد، کودکان بر اثر تمرین و ممارست خیلی زود دست از عادت می‌کشند و مثل چوب تری هستند که به سادگی می‌توان آن‌ها را کج و راست کرد، اما اگر این تمرین‌ها و تغییر عادت‌ها همراه با جبر باشد، کودک را به مقاومت وا می‎دارد و زمینه را برای موضع‌گیری او فراهم می‌کند. وی با اشاره به اینکه بروز لکنت و شکل‌گیری ناراحتی عاطفی در کودکان از دیگر عوامل اجبار برای راست‌دست بودن است، یاد آوری کرد: گاهی کودکان به خاطر فشار والدین احساس حقارت و گناه می‌کنند و پریشان‌حال، دلواپس و مضطرب می‌شوند. هم‌چنین کودکانی گرفتگی زبان در کودکان دچار این عارضه تشدید می‌شود، برخی محققان معتقدند افراد چپ‌دست وابستگی عاطفی کمتری دارند، چون مجبورند با دنیای اطراف خود سازگاری بیشتری داشته باشند.

حقیقت شگفت انگیز در مورد چپ دست‌ها

 • چپ دستان حدود ۳% از جمعیت صلح جویان و ۲۷% از جمعیت جنگ جنجگویان را شامل می‌شوند.
 • بین ۱۰ تا ۱۲ درصد از مردم در جهان چپ دست‌ها هستند و این آمار در زنان حدود ۴درصد کمتر است.
 • برخی خاطر نشان کرده‌اند که چپ دست‌ها ممکن است یکی از آخرین اقلیت‌های سازمان نیافته در جامعه باشند. چرا که آنها هیچ قدرتی جمعی و هیچ حس واقعی از هویت مشترک ندارند.
 • احتمال چپ دست بودن در دوقلوها دو برابر بیشتر از جمعیت عمومی است.
 • در زمان‌های مختلف در طول تاریخ،چپ دست‌ها به عنوان نبوغ و خلاقیت‌ها و توانایی‌های موسیقی شناخته شده‌اند.
 • بسیاری از منابع ادعا می‌کنند که ممکن است، چپ دستان ۹ سال زودتر از راست دستان بمیرند.
 • کلمه ی left (چپ) در زبان انگلیسی، از کلمه (lyft) ،از Anglosaxon آمده است که به معنای ضعیف و شکسته است.
 • عده‌ای از روشنفکران مشهور در جهان، عبارتند از:آلبرت انشتین، اسحاق نیوتون، چارلز داروین و بنجامین فرانکلین.
 • مادرانی که در زمان تولد کودکشان بیش از ۴۰ سال دارند،احتمال چپ دست شدنشان ۱۲۸% بیشتر از کودکانی است که مادران آنها در دهه ی دوم زندگیشان هستند.
 • قبیله Zuni در آمریکای شمالی،ذمعتقدند که چپ دستی به دلیل خوش شانسی است.
 • در اسکاتلند،ضری المثلی دارند که یک فرد بخت برگشته را توصیف می‌کند،که؛ او باید توسط یک کشیش چپ دست غسل تعمید داده شده باشد؛
 • دست راست ۱۰۰ بار بطور مثبت در کتاب مقدس ذکر شده‌اند،در حالی که دست چپ تنها
 • برخی از محققان معتقدند که افزایش سطح هورمون تستسترون در رحم، شانس چپ شدن دست را افزایش می‌دهد. که این ممکن است ارتباط بین چپ دستی و برخی از اختلالات سیستم ایمنی را توضیح دهد.
 • مطالعات نشان می‌دهد که چپ دست‌ها،در آگاهی فضایی، ریاضی و معماری با استعدادتر هستند. در صورتی که افراد راست دست بیشتر تمایل به استعدادهای شفاهی دارند.
 • ژن LRRTM1 از عوامل موثر قوی برای چپ دستی است.
 • چپ دستی معمولا در خانواده ادامه می‌یابد.
 • مطالعات نشان می‌دهد که کسانی که به اوتیسم مبتلا هستند، احتمال راست دست نبودن در آنها بیشتر است.
 • چپ دست‌ها بیشتر دچار لکنت زبان می‌شوند.
 • محققان معتقدند که نسبت چپ دستی در بیش از ۳۰۰۰ سال ثابت باقی مانده است.
 • مطالعات نشان می‌دهد که نوزادان نارس بیشتر احتمال دارد که راست دست نباشند.
 • چپ دست‌ها دیرتر از راست دست‌ها به بلوغ جنسی می‌رسند.
 • حدود ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا و ۸ میلیون نفر در ایران و کلا ۷۰۰ میلیون نفر در جهان،چپ دست هستند.
 • تحقیقات نشان می‌دهد که چپ دست‌ها بیشتر از راست دست‌ها در معرض ابتدا به آلرژی و آسم هستند.
 • مغز چپ دست‌ها، احساسات و عواطف را با فرآیندی متفاوت نسبت به افراد راست دست پردازش می‌کند و آنها بیشتر مستعد پذیرش احساسات منفی مانند خشم هستند.
 • در چپ دست‌ها ، سمت راست مغز غالب‌تر است و این بخش مغز در پاسخ‌هایی به محرکه‌ی ترس، بیشتر درگیر می‌شوند.

چپ دست‌ها چند درصد جهان را تشکیل می‌دهند؟ 

چپ دست

جالب است بدانید که طبق گزارشاتی که انجام شده است، گفته می‌شود که چپ دست‌ها چیزی نزدیک به ۱۵% جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند که این نشانه‌ای بر زیاد بودن راست دست‌ها نسبت به چپ دست‌ها می‌باشد. اما با این حال این گونه گفته می‌شود که اکثر راست دست‌ها در ابتدا جزء چپ دست‌ها بوده‌اند و سپس تبدیل به راست دست شده‌اند!

شهری که به نام ” چپ دست ” می‌باشد! 

بله درست مطالعه کردید! شهری در ویرجینیای غربی وجود دارد که نام آن شهر چپ دست‌ها می‌باشد که در میان چپ دست‌ها بیشتر و بیشتر شناخته شده است! اما لازم به ذکر است که منظور از نام ” چپ دست “، جمعیت چپ دست‌ها نیست!

چپ دست‌ها روز خاصی در تقویم دارند! 

شاید برای شما نیز کمی عجیب و شوکه کننده باشد، اما لازم است بدانید که در تقویم میلادی در روز ۱۳ اوت ( August 13 ) به نام روز چپ دست‌ها ثبت شده است که نشان دهنده متمایز بودن و اهمیت این قشر از جامعه می‌باشد.

معروف‌ترین چپ دست‌های جهان کدام‌اند؟ 

چپ دست

در میان انسان‌های بزرگ و شناخته شده، برخی از آنها جزء چپ دست‌ها می‌باشند که شاید اطلاع از نام آنها برای چپ دست‌ها و حتی راست دست‌ها جالب باشد. از بزرگترین و شناخته شده‌ترین چپ دست‌های جهان می‌توان به آلبرت انشتین، اسحاق نیوتون، چارلز داروین، بنجامین فرانکلین، باراک اوباما، بیل گیتس، آنجلینا جولی، ملکه الیزابت دوم، شاهزاده ویلیام بریتانیا، ارسطو، آمیتاب باچان و… اشاره نمود.

آمار جالب فضانوردان چپ دست 

طبق گزارشاتی که از تمام فضانوردان ثبت شده است، حدودا چیزی نزدیک به یک چهارم فضانوردان چپ دست بودند! چرا که در میان ۲۹ فضانورد، ۷ نفر از آنها جزء چپ دست‌ها بوده‌اند و علیرغم آنکه می‌توان آنها را اولین فضانوردان چپ دست دانست، میتوان چپ دست‌ها را انسان‌هایی موفق دانست.

آیا چپ دست‌ها خلاق‌تر از راست دست‌ها هستند؟! 

شاید تا به حال خبرهایی موثق یا غیر موثقی در مورد اینکه آیا چپ دست‌ها خلاق‌تر هستند یا راست دست‌ها، شنیده باشید که این گونه برخی در تلاش هستند تا بتوانند در میان انسان‌ها که تنها با یک علت ساده تمایز و برتری ایجاد کنند که این به هیچ وجه جالب و خوشایند نیست و در سال ۲۰۱۳ میلادی محققان نیوزیلندی هیچ تفاوت شخصیتی در میان چپ دست‌ها و راست دست‌ها کشف نکردند!

حقیقتی جالب در مورد مادران باردار بالای ۴۰ سال! 

طبق مطالعه‌ای که توسط دانشجویان انگلستانی انجام شد، گفته شد که مادران بالای ۴۰ سال احتمال آنکه نوزاد آنها چپ دست باشد، دوبرابر می‌باشد و این تحقیق در طی داده آماری بیش از ۲ هزار نفری ثبت شده است!

احتمال چپ دست بودن در دوقلوها بیشتر است! 

چپ دست

در سال ۱۹۹۶ میلادی یک مطالعه بلژیکی بر روی بیش از ۱۷۰۰ جفت دوقلو نشان داد که نزدیک به ۲۱ درصد آنها چپ دست هستند که این آمار جالب و عجیبی بود که توانست این را اثبات کند که بیشترین افراد چپ دست، دوقلوها هستند!

چپ دست‌ها، بیشتر علاقمند به ورزش هستند! 

نه به دلیل انکه چپ دست‌ها قوی‌تر یا سریع‌تر از راست دست‌ها هستند بلکه به دلیل اینکه چپ دست‌ها نسبت به راست دست‌ها به ورزش و جنبش علاقه بسیار زیادی دارند!

چپ دست‌ها بیشتر از کدام قسمت مغز خود استفاده می‌کنند؟ 

در طی آزمایش و گزارشاتی که وجود دارند، گفته شده است که چپ دست‌ها بیشتر از نیمه راست مغز خود استفاده می‌کنند.

تعداد چپ دست‌ها در ایالات متحده، ایران و جهان 

حدود ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا و ۸ میلیون نفر در ایران و کلا ۷۰۰ میلیون نفر در جهان،چپ دست هستند که این آمار و ارقام نشان دهنده تعداد زیادی از چپ دست‌ها در سرتاسر جهان می‌باشد و روند تولید مثل آنها می‌تواند در خانواده تکرار شود!

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. علیرضا می گوید

  سلام با احترام زیاد . برخی مطالب شما غلط هستش . چون که آلبرت انیشتین و نیوتون و داروین ثابت شده که راست دست هستند . همینطور راست دست های عزیز ناراحت نشید چون۹۷ درصد باهوش ترین افراد جهان راست دست هستند و یک نوع برتری هستش . اینا چن تا چپ دستن که میخان الکی خودشونو مهم جلوه بدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.