زوج‌هایی که همدیگر را دوست دارند باعث افزایش وزن یکدیگر می‌شوند

آرامش بعد از ازدواج موجب افزایش وزن می‌شود

پژوهشگران تغییرات وزن و وضعیت روابط میان ۶۹۴۹ نفر را در طول چند سال دنبال کردند، و یافته‌های آنها نشان داد که افرادی که ازدواج می‌کنند و همخانه می‌شوند، با احتمال بیشتری چند کیلویی وزن اضافه می‌کنند. این پژوهشگران در دانشگاه کارولینای شمالی نشان دادند که زنان پس از یک سال زندگی مشترک با مردان در معرض افزایش احتمال افزایش وزن قرار می‌گیرند. هر مدت بیشتری از این زندگی مشترک می‌گذرد، احتمال افزایش وزن بیشتر می‌شود. در مورد مردان خطر چاقی تنها در بین سال اول و دوم زندگی مشترک اوج می‌گیرد. 

آیا ازدواج کنید چاق می‌شوید؟ 

افزایش وزن و زوج

تحقیقات مختلف نشان می‌دهد وقتی زوج‌ها زندگی مشترک‌شان را آغاز می‌کنند، بعد از چند سال چاق می‌شوند. در واقع احتمال چاقی افراد متاهل نسبت به مجرد‌ها دو‌برابر است و معمولا بعد از گذشت یک سال از زندگی مشترک، چربی‌های اضافی دورشکم کم‌کم نمایان می‌شوند. جالب است بدانید که احتمال چاق شدن زنان نسبت به مردان بیشتر است؛ بنابراین جدای از تمام مزایای جسمی و روانی که زندگی مشترک به همراه دارد، این اثر جانبی ازدواج هم نباید نادیده گرفته شود.

اما اصل قضیه چیست؟ محققان بر این باورند که وقتی زندگی مشترک آغاز می‌شود، زوج‌ها به غذا خوردن منظم باهم عادت می‌کنند؛ فعالیت‌های بدنی‌شان کمتر می‌شود و بخشی از نگرانی‌های‌شان از بابت پیدا کردن شریک مناسب برای زندگی از بین می‌رود و در مقایسه با مجرد‌ها چاق می‌شوند.

اما گذشته از این موضوع بعد از سپری شدن چند سال اولیه زندگی مشترک، عشق و علاقه اولیه کم‌کم فروکش می‌کند و مسوولیت هر یک از زوج‌ها برای نگهداری از کودکان، کارکردن و پول در‌آوردن بیشتر می‌شود و به دنبال آن استرس‌ها و مصرف فست فودها هم افزایش می‌یابد. اگر زوج‌ها در این مرحله نتوانند با این‌گونه استرس‌ها به خوبی کنار بیایند، این موضوع می‌تواند تغذیه نامناسب و حتی چاقی را به دنبال داشته باشد که حتی قادر است رابطه‌شان را تحت تاثیر قرار دهد. 

علت افزایش وزن چیست؟ 

این پژوهشگران در بخش دیگری از بررسی‌شان ۱۲۹۳ زوج را مورد پرسش قرار دادند. بر اساس یافته‌های آنها زمان غذا خوردن در مورد افرادی که زندگی مشترک دارند، نسبت به آنهایی که تنها زندگی می‌کنند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و افرادی که قبلا به سالن ورزش می‌رفتند، ممکن است پس از ازدواج به همان اندازه قبل به فعالیت بدنی نپردازند. و شاید هم زوجین پس از ماه‌ها تلاش برای اینکه برای روز عروسی از لحاظ بدنی متناسب به نظر برسند، پس از ازدواج مدتی خود را رها می‌کنند. دانشمندان همچنین مدتهاست که دریافته‌اند رابطه نزدیک با یک فرد چاق، چه به عنوان دوست یا به عنوان همسر، فرد را بیشتر در معرض چاقی قرار می‌دهد. اما چگونه می‌توان این چرخه را متوقف کرد؟ شاید با الهام گفتن از همان شخصی که شما را به این ورطه کشانده است.

یک بررسی در دانشگاه کنکتیکت نشان داد که اگر یکی از زوجین در یک برنامه کاهش وزن شرکت کند،‌ همسر او هم با وجودی که در این برنامه شرکت نکرده است، حدود ۲.۵ کیلوگرم کاهش وزن پیدا می‌کند. این پژوهشگران در ادامه بررسی خود سعی کردند به این سوال پاسخ دهند که آیا حمایت زوجین از یکدیگر می تواند به کاهش وزن هر دوی آنها کمک کند. بررسی مقدماتی ۱۶ هفته‌ای آنها بر روی ۲۰ زوج به این سوال جواب مثبت داد. در یکی از موارد همسر حمایت کننده نسبت به فردی که مشارکت‌‌کننده اصلی در بررسی بود، وزن بیشتری کم کرد. البته چاق شدن پس از ازدواج یک پدیده غیرقابل‌ پیشگیری نیست و نباید باعث نگرانی زوج‌ها شود. از طرف دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهند که ازدواج اثرات مفید خود بر سلامتی را هم ایجاد می‌کند، مثلا عمر طولانی‌تر و احتمال بیشتر ترک سیگار.

افزایش میل جنسی و تاثیرش بر وزن: 

افزایش وزن و رابطه جنسی

دلیل این افزایش وزن می‌تواند هورمون “پرولاکتین” باشد. این باعث تحریک عشق و تولید شیر می‌شود. سطح هورمون در خون افزایش می‌یابد، به ویژه هنگامی که به ارگاسم پس از رابطه جنسی رسیده است. با این حال، اعتقاد مشترک است که اغلب افراد پس از ازدواج چاق می‌شوند. نه تنها زنان، بلکه مردان پس از ازدواج نیز وزن زیادی را به دست می‌آورند. اما دانشمندان بر این باورند که هیچ ارتباطی با رابطه جنسی ندارد، زیرا هیچ دلیل فیزیولوژیکی برای اثبات آن وجود ندارد. پس از ازدواج افراد احساس امنیت میکنند و با شرکای زندگی خود با خوشحالی زندگی می‌کنند. این دلیل در نظر گرفتن افزایش وزن در افراد است.

تحقیقات نشان می‌دهد که در مقایسه با روابط افراد، مجردها کمتر غذا می‌خورند. پس از ازدواج، زوج‌ها وعده‌های غذایی خود را با هم مصرف می‌کنند و کالری مصرفی به طور طبیعی بالا می‌رود. محققان همچنین می‌گویند که یک رابطه شاد و امن می‌تواند اشتها را افزایش دهد. با این وجود، مردان و زنان ممکن است آگاه نباشند که به دلیل رابطه شاد با آنها بیش از حد معمول غذا می‌خورند. از این رو، برای اطمینان از اینکه پس از ازدواج به وزن بیش از حد نرسیده‌اید، رژیم غذایی خود را کنترل کنید. یک رژیم سالم و کمی تمرین منظم، به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شکل و فرم خوبی باقی بمانید. 

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.