چگونه شیشه شیر نوزاد را ضدعفونی کنیم؟

مراقب سلامت کودک‌تان باشید

هنگامی که نوزاد شما از شیر خشک تغذیه می‌کند، ضد عفونی کردن شیشه شیر اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. از آنجایی که شیر محیط مناسبی برای رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌هاست، در صورت عدم رعایت بهداشت، می‌تواند موجب مسمومیت و بیماری‌های گوارشی نوزاد شود. سرشیشه‌ها، شیشه‌ها، و دیگر وسایل تغذیه کودک را بایستی به طور مرتب تمیز و استریل نگه داشت. خصوصا برای کودکان زیر یک سال باید شیشه شیر ضد عفونی شود.

تغذیه نوزاد شما با شیشه شیر بسیار راحت خواهد بود، به خصوص اگر شما یک خانم شاغل هستید و بسیاری از کارهای کودک شما توسط سایر افراد خانواده و یا پرستار انجام می شود. بزرگترین راحتی استفاده از شیشه شیر برای تغذیه کودکان این است که وظایف تغذیه و نگهداری از کودک می تواند در بین اعضای خانواده به اشتراک گذاشته شود. تغذیه نوزاد با یک شیشه شیر می تواند کار آسانی باشد، اما شستشو و ضدعفونی کردن آن، مسئله ای است که بسیاری از مادران یا به آن توجه نمی کنند و یا به راحتی نمی توانند آن را انجام دهند. هنگامی که کودک شما، خیلی کوچک است، امکان آلودگی او به بیماری ها و عفونت های بسیاری وجود دارد، چون هنوز سیستم ایمنی بدن او به قدر کافی قوی نشده است. تعدادی از میکروارگانیسم ها مانند ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها می توانند بر روی شیشه شیر کودک شما نشسته وباعث بیماری های مختلفی در کودک شوند. از این رو، استریل کردن شیشه شیر به درستی و با دقت برای شما یک اجبار خواهد شد، که هر بار پس از تغذیه کودک خود با شیشه شیرش باید این کار را انجام دهید.

چند راه سریع برای استریل و ضد عفونی کردن شیشه نوزاد

  • در مایکروویو
  • در آب جوش
  • در آب سرد
  • با بخار الکتریکی
  • با دستگاه استریل کننده UV
  • در ماشین ظرفشویی

شست و شو با ماشین ظرفشویی

استفاده از ماشین ظرفشویی راه مناسبی برای شستشو و ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد است. برای شست و شو با ماشین ظرفشویی باید خشک کردن با دمای بالا نیز انجام شود. این حرارت برای کشتن میکروب‌ها کافی است. بهتر است، سر شیشه‌ها را جداگانه در آب جوشاند، چون ماشین ظرفشویی ممکن است، آن‌ها را به توده‌ای چسبناک و بی استفاده تبدیل کند.
سر شیشه‌های قابل شستشو با ماشین باید در قسمت قاشق و چنگال به صورت سربالا قرار داده شوند.

استرلیزه کردن شیشه شیر نوزادان با آب سرد:

این روش، یکی از روش‌های غیر رسمی محلول آب سرد، برای استریل کردن شیشه شیر نوزادان است. بریا این منظور، ابزارهایی با طراحی‌های مختلف در بازار موجود هستند و همچنین، شما می‌توانید از هر ظرف پلاستیکی در دار، برای این کار استفاده کنید. پس از تمام شدن مراحل ضدعفونی شیشه شیر و تجهیزات آن، می‌توان آن‌ها را به طور مستقیم برای تغذیه کودکان استفاده کرد، اما اگر پس از این کار، شیشه شیر نوزاد خود را با آب جوش سرد شده، آب بکشید، شما احساس اطمینان بیشتری خواهید کرد.

شستشو با دست

برای شستشوی شیشه شیر بایستی مراحل زیر را