نحوه صحیح شستن انواع روتختی

کالاهای خواب محل مناسبی برای رشد میکروب‌ها هستند

شاید این اتفاق برای شما یا اطرافیانتان افتاده باشد که بعد از شستشوی روتختی محبوب‌تان و وقتی آن را از ماشین لباسشویی خارج می‌کنید، دیگر هیچ گونه شباهتی به روتختی که یک ساعت پیش داخل ماشین لباسشویی انداختید، ندارد و یا بدتر از آن، دیگر بلااستفاده شده است. داشتن اطلاعات درست در مورد شستشوی صحیح رو تختی، یکی از نکات کلیدی و موثر برای نگهداری و مراقبت از رو تختی است. در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم ملافه و روتختی خود را چگونه بشویید تا علاوه بر اینکه رنگ آن ثابت می‌ماند، از آسیب دیدگی پارچه و الیاف داخلی نیز جلوگیری شود. این مطلب را تا انتها بخوانید و حتماً از نکات ذکر شده در آن، هنگام شستشوی روتختی استفاده کنید.

نحوه شستشوی روتختی ابریشمی

واقعیت‌هایی که از آن غافلید!

ملافه‌ها، پتوها و رو تختی مکان بسیار مناسبی برای رشد قارچ‌ها و میکروب‌ها هستند، کوتاهی در شستن و پاکیزه نگه داشتن آنها باعث به خطر افتادن سلامتی شما و خانواده‌تان می‌شود. جدای از تمام آلودگی‌ها مانند (ریزش سلول‌های مرده بدن در خواب، ترشحات واژینال و مقعد، خلط، آلودگی‌های خارجی و … )، به طور متوسط انسان‌ها در طول سال حدود ۲۶ گالن عرق در رختخواب خود تولید می‌کنند، رطوبت و گرمای ناشی از این عرق محیط مناسبی برای کشت قارچ در این مکان محسوب می‌شود. از طرفی یک سوم زندگی هر فردی در خواب می‌گذرد، گذراندن این زمان زیاد در یک مکان ، اهمیت تمیز بودن آن را بیشتر اثبات می‌کند.

اما نکته اینجاست که، بسیاری از کدبانوهای عزیز خانه‌دار، برای شستن ملحفه و روتختی، برنامه و دمای واحدی از ماشین لباسشویی خود را انتخاب می‌کنند، که این کار می‌تواند صدمات جدی به روتختی وارد کند یا اینکه باعث باقی ماندن برخی از لکه‌ها بر روی ملحفه‌ها شود. یادتان باشد هر ملافه یا رو تختی برنامه‌ی شستشوی خاص خود را دارد، ما در این جا برنامه‌ی شستشوی صحیح روتختی‌های مختلف را عنوان خواهیم کرد.

نحوه شستشوی روتختی کتان

در سال‌های اخیر استفاده از رو تختی‌های کتان به علت دوام بالا و شستشوی آسان و طرح‌های متنوع بیشتر شده است. بهترین روش برای شستشوی روتختی‌های کتان در منزل، استفاده از دمای ۴۰ درجه و دور خشک‌کن پایین لباسشویی است.

توجه به این نکته در این جا ضروری به نظر می‌رسد: استفاده از سفیدکننده می‌تواند رنگ روتختی کتان شما را تحت تأثیر قرار دهد و باعث به وجود آمدن لک بر روی آن شود.

شستشوی روتختی رنگی
یادتان باشد هر ملافه یا رو تختی برنامه‌ی شستشوی خاص خود را دارد

طریقه شستشوی روتختی پلی‌استر( میکروفیبر)

پلی‌استر جزء الیاف مصنوعی است و ماده‌ی اولیه‌ی آن را موارد شیمیایی تشکیل می‌دهند. برای شستشوی روتختی‌های که از این جنس دوخته شده‌اند می‌توان از ماشین لباسشویی با آب گرم و شوینده‌های معمولی استفاده کرد و برای جلوگیری از ایجاد الکتریسته‌ی ساکن، بهتر است در مرحله‌ی آبکشی از مایع نرم‌کننده‌ی لباس استفاده شود.

روش شستشوی روتختی پنبه‌ای

روتختی‌های پنبه‌ای بسیار لطیف و ضد حساسیت هستند، اما شستشوی این روتختی‌ها نیاز به دقت بالایی دارد. بهتر است برای اینکه، این روتختی‌ها حالت خود را از دست ندهند، به طور جداگانه و با آب سرد و دور پایین خشک‌کن شستشو داده شوند. مواد شوینده‌ی خیلی قوی یا بی‌کیفیت و استفاده از ماشین لباسشویی با دور بالا می‌تواند به این روتختی صدمه زده و عمر آن را کوتاه کند. این روتختی‌ها علاقه‌ی زیادی به چروک شدن دارند، برای پیشگیری از این مورد می‌توانید در مرحله‌ی آبکشی از نرم‌کننده‌ی پارچه استفاده کنید.

شستشوی روتختی ساتن

ساتن پارچه‌ای نرم، حساس و خوش‌رنگ و رو است. امروزه دو نوع پارچه‌ی ساتن در بازار وجود دارد به همین خاطر، بهتر است قبل از اینکه تصمیم به شستن روتختی ساتن خود بگیرید، نوع ساتن آن را مشخص کنید. برای این منظور می‌توانید، تگ تولیدکننده در پایین رو تختی را بررسی کنید. اگر ساتن روتختی شما شامل پلی‌استر و نایلون باشد، به راحتی می‌توانید از ماشین لباسشویی با دمای ۳۰ درجه و دور پایین خشک‌کن برای شستن این روتختی استفاده کنید. در صورتی که ساتن روتختی شما حاوی استات یا ابریشم است، باید آن را به صورت دستی شستشو دهید و همچنین مطمئن شوید که مواد شوینده‌ی شما به طور خاص برای پارچه‌های ظریف طراحی شده باشند.

روتختی سفید
از شستشوی روتختی به همراه بقیه البسه یا حوله‌ها جداً خودداری کنید.

طریقه شستن روتختی تور یا دانتل

ظریف‌ترین پارچه‌های موجود برای روتختی در بازار، پارچه‌های تور و دانتل هستند. برای شستن روتختی‌های مجلل توری و یا دانتل، بهتر است از برنامه‌های سبک ماشین لباسشویی مانند برنامه‌ی شتشوی پرده استفاده کنید. شوینده‌های آنزیم‌دار و دمای بالای ۳۰ درجه باعث خراب شدن و یا کم شدن طول عمر این روتختی‌ها می‌شود.

طرز شستشوی روتختی‌های ابریشمی به صورت صحیح:

ابریشم پارچه‌ای کاملاً طبیعی است با وجود اینکه، ظاهری ظریف دارد اما محکم بوده و از دوام زیادی برخوردار است. اغلب ماشین لباسشویی‌های مدل بالا دارای برنامه‌ی شستشوی لباس و ملافه‌های ابریشمی “Delicates” هستند. برای شستشوی روتختی ابریشمی خود می‌توانید از این برنامه استفاده کنید. اگر لباسشویی شما فاقد این برنامه است، می‌توانید از دمای ۳۰ درجه و شستشوی ملایم استفاده کنید.

نکات کلی برای شستشوی روتختی

  • از شستشوی روتختی به همراه بقیه البسه یا حوله‌ها جداً خودداری کنید.
  • بعد از شستشوی روتختی یا کالاهای خواب، آنها را در هوای آزاد و نور خورشید خشک نمایید.
  • در هنگام شستشوی دقت کنید که رنگ روتختی شما ثابت باشد. برای اطمینان از این مورد، قبل از شستشو قسمت کوچک و مخفی از رو تختی خود را در محلول شوینده قرار دهید و به رنگ آن توجه کنید. در صورت مشاهده‌ی تغییر رنگ، روتختی خود را برای شستشو به خشک‌شویی ببرید.
  • از قدرت نور خورشید غافل نشوید. آفتاب یک عامل موثر در سفیدی و درخشندگی ملافه‌ها و روتختی و از بین‌برنده‌ی میکروب‌ها محسوب می‌شود.
  • برای شستشوی ملحفه و روتختی هرگز از سفیدکننده‌ها استفاده نکنید، اما اگر باز هم، اصرار به استفاده از سفیدکننده‌ها دارید، حتماً از سفیدکننده‌های شناخته شده استفاده کنید.
  • حتماً روتختی خود را بعد از شستشو سریعاً از ماشین خارج کرده، و در محیط مناسب پهن و خشک کنید.
  • بهتر است برای شستشوی روتختی‌های رنگی، از مواد شوینده مخصوص پارچه‌های رنگی استفاده شود.
  • جهت خشک کردن روتختی‌ها، بهتر است آنها در جای مسطح پهن کنید و از فشردن و آویزان کردن آنها خودداری کنید.
  • نکته پایانی اینکه توصیه می‌شود قبل از خرید روتختی، به جنس آن توجه کافی داشته باشید تا در مراحل استفاده و شستشوی آن دچار مشکل نشوید.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.