چطور جاهایی که دسترسی سختی دارند را تمیز کنیم؟

ترفندهایی برای تمیز کردن جاهای خاص خانه

معمولا جاهایی که دسترسی سختی دارند ، خوب تمیز نمی‌شوند. اما باید بدانید تمیز کردن این مناطق نیز بسیار مهم است و باید هر چند وقت یکبار تمیز شوند. با از بین بردن گرد و غبار می‌توانید احتمال خطر آسم و آلرژی را کاهش دهید، باکتری‌هایی که ایجاد بیماری می‌کنند را از بین ببرید(آسم و آلرژی را از خانه بیرون کنید).

پنکه سقفی و لامپ دیواری

جاهایی که دسترسی سختی دارند و پنکه

لازم نیست روی شانه‌های کسی بنشینید و پنکه یا روی لامپ‌ها را تمیز کنید. یک گردگیر یکبار مصرف با دسته‌ای که قابل بلدنتر شدن باشد، برای از بین بردن گرد و غبار و تارهای عنکبوت بهتر است. بهتر است از گردگیر پردار استفاده کنید زیرا گردگیرهایی که از موادی ساخته شده که گرد و غبار ایجاد می‌کند، تنها گرد و غبارها را پخش می‌کنند(توصیه‌های مهم درباره گردگیری).

اگر گردگیر یکبار مصرف ندارید، از یک پارچه میکروفایبر تمیز استفاده کنید و یک دسته جارو یا تی را با یک کش به آن ببندید.

اگر مجبورید از نردبان استفاده کنید، بهتر است کس دیگری نیز برای نگهداشتن نردبان باشد تا اگر افتادید به کمک شما بیاید. به هیچ وجه وقتی در خانه تنها هستید، از نردبان استفاده نکنید.

سقف و گچبری‌ها

جاهایی که دسترسی سختی دارند و پنجره

نگاهی به بالای سر خود بیندازید. احتمالا از دیدن گرد و خاگ و تار عنکبوت روی سقف و گچبری‌ها تعجب خواهید کرد. از یک گردگیر دسته‌دار بلند، تی اسفنجی خشک و تمیز، یا یک جارو برای از بین بردن آلودگی‌ها استفاده کنید. قبل از هر چیز این کار را انجام دهید و سپس خرده‌ریزهایی که روی زمین ریخته را جارو کنید.

بالای کابینت و وسایل بلند

جاهایی که دسترسی سختی دارند و بالای کابینت

وقتی یک گردگیر یکبار مصرف با دسته بلند خریداری می‌کنید، حتما گردگیری بخرید که سر آن قابل چرخش باشد بنابراین می‌توانید زاویه آن را هنگام تمیز کردن بالای کابینت یا اثاث بلند، تنظیم کنید. اگر گرد و غبار و چربی در کابینت‌های آشپزخانه روی هم انباشته شده است، از یک چهارپایه سفت و محکم استفاده کنید و با پارچه نرمی که آغشته به محلول دو فنجان آب گرم، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق چایخوری آمونیاک است، کابینت‌ها را تمیز کنید. گرد و غبار و آلودگی را از بین ببرید و سپس و با پارچه خیس آن را آب بکشید. سپس با یک پارچه تمیز آن را خشک کنید (مراحل ساده تمیز کردن کابینت آشپزخانه).

کرکره پنجره

جاهایی که دسترسی سختی دارند و کرکره

اگر کرکره را با گردگیر تمیز می‌کنید، حتما باید سمت دیگر کرکره را نیز گردگیری کنید. برای تمیز کردن دو طرف کرکره می‌توانید دو دستمال میکروفایبر را دور یک انبر آشپزخانه بپیچید و با یک کش آن را محکم کنید. سپس به راحتی انبر را از میان ردیف‌های کرکره عبور دهید تا گردگیری شود. در نهایت دستمال‌های میکروفایبر را در ماشین لباسشویی بیندازید.

در و پنجره‌های کشویی و در حمام

جاهایی که دسترسی سختی دارند و در کشویی حمام

در و پنجره‌های کشویی و در حمام معمولا گرد و غبار زیادی به خود می‌گیرد و تمیز کردن آن بسیار دشوار است. هنگام تمیز کردن از سر مخصوص جاهای باریک در جارو برقی استفاده کنید. می‌توانید ابزارها و دستمال‌هایی نیز که مخصوص جاهای باریک هستند، پیدا کنید. از بین بردن گرد و غبار بقیه مراحل تمیزکاری را راحتتر می‌کند (نکات مهم در شستشوی حمام و سرویس بهداشتی).

بعد از جارو کردن، محلولی از دو فنجان آب گرم، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، یک قاشق چایخوری آمونیاک را تهیه کنید. با استفاده از یک فرچه یا مسواک سفت انعطاف‌پذیر این محلول را به درزها بزنید و سپس با آب بشویید. با استفاده از کمی سرکه می‌توانید کف‌های چسبیده به درب حمام را پاک کنید. برای بیرون پنجره و درب‌ها نیز می‌توانید با شلنگ آبی که سری فشاری دارد، آب را با فشار بگیرید و تمیز کنید.

پشت توالت

تمیز کردن جاهایی که دسترسی سختی دارند و پشت توالت

متاسفانه کف و دیوار پشت توالت به سختی قابل دسترسی و تمیز شدن است زیرا اغلب تی‌ها به اندازه این فاصله نیستند. ابتدا از یک فرچه یا مسواک سفت و خشک استفاده کنید تا گرد و غبار را بگیرید، باقیمانده گرد و غبار را نیز می‌توانید با سر باریک جارو برقی تمیز کنید. سپس با استفاده از فرچه یا اسفنجی که با آب گرم و شوینده ضدعفونی کننده خیس شده، فضای پشت توالت را تمیز کنید. با اسفنج یا دستمال خیس از آب آن را آب کشیده و با دستمال نرمی آن را خشک کنید (اصول تمیز کردن توالت فرنگی).

سیم پیچ‌های یخچال

تمیز کردن جاهایی که دسترسی سختی دارند و سیم پیچ یخچال

گرد و غبار و آلودگی روی سیم کشی یخچال، مصرف آن را بالا برده و هزینه‌های شما را زیاد می‌کند. با وسایل ساده و اندک تلاشی می‌توانید این سیم پیچی‌ها را تمیز کنید. حتی لازم نیست یخچال را از برق بکشید.

سیم پیچ‌هایی که یخچال را سرد نگه می‌دارند، پشت وسیله یا زیر آن قرار گرفته است. برای سیم‌های پشت یخچال، ابتدا یخچال را جلو بکشید سپس با جاروبرقی که فرچه دارد، گرد و غبار آن را بگیرید. برای مدل‌هایی که سیم پیچ آنها زیر یخچال قرار گرفته، با استفاده از فرچه دسته‌دار سفت و سر باریک جارو برقی گرد و غبار و آلودگی‌ها را تمیز کنید. از مسواک برای پاک کردن گوشه‌ها استفاده کنید. فن خنک‌کننده را ن