نظافت کودک را چگونه آموزش دهیم؟

اجازه دهید کودک نظاره گر نظافت کردن شما باشد

شستشو و نظافت کودکان:

شستن دست و صورت، حمام کردن، مسواک زدن، کوتاه کردن ناخن ها و شانه کردن موها هم مانند پوشیدن و درآوردن لباس جزء نظافت وکارهای روزمرۀ زندگی هستند. بیشتر کودکان آب را دوست دارند و برای شالاپ شولوپ در دستشویی یا حمام نیاز به تشویق ندارند بنابراین جز نظارت و کمک، فقط باید این کارها را بارها و بارها به آنان یادآوری نمایید.زیرا وقتی کودکان مسواک نمی زنند یا دست و صورت شان را نمی شویند، نظافت نمی کنندبه این دلیل نیست که از پاکیزگی خوششان نمی آید یا به نظافت اهمیتی نمی دهند بلکه علت آن فراموش کردن این قبیل مسائل است یعنی از یاد می برند که باید دست و صورتشان را بشویند.

اگر می خواهید کودک تان دست و صورتش را بشوید، حمام برود یا مسواک بزند، نظافت کند پیش از فرا رسیدن زمان این کارها، بارها و بارها این مسائل را برایش یادآوری کنید.کودکان دوست ندارند که بازی آنها را ناگهان متوقف کنید و آنان را به حمام ببرید. بهتر است خودتان را به جای آنها بگذارید، آیا دوست دارید، وقتی با یکی از دوستانتان مشغول گفتگوی تلفنی هستید، کسی شما را مجبور به انتقال زباله ها به خارج از منزل نماید؟بنابراین موضوع این نیست که کودک شما از استحمام و نظافت خوشش نمی آید بلکه دوست ندارد، ناگهان و بدون اطلاع قبلی مجبور به ترک کار مورد علاقه اش شده و به حمام برود ولی اگر پیشاپیش از این موضوع باخبر باشد، شاید با اشتیاق بیشتری به انجام این کار بپردازد.در مورد خروج از حمام نیز این موضوع صدق می کند و اگر از قبل به او اطلاع ندهید که باید به زودی از حمام خارج شوید، با امتناع وی رو به رو خواهید شد زیرا خود را برای این کار آماده نکرده است.

  • خواستۀ خود را به صورت سؤالی مطرح نکنید، برای مثال اگر بگویید: نمی خوای بری دندونات رو مسواک بزنی؟ یا میشه بری دستاتو بشوری، او را تشویق می کنید تا بگوید: نه نمی خوام یا نه نمیشه. روش درست این است که به او بگویید: ازت می خوام بری دست و صورتت را بشوری.
  • طبیعی است وقتی فرزند پنج ساله و خواهر یا برادر سه ساله اش همزمان دندان هایشان را مسواک بزنند، بیشتر توجه شما به بچۀ کوچک تر معطوف باشد، بنابراین برای پیشگیری از تلاش کودک بزرگ تر برای جلب توجه منفی شما، از او بخواهید روی مسواک خواهر یا برادر کوچکترش، خمیر دندان بگذارد (مشارکت او در کارها) و به خاطر این کار هم از او حسابی تعریف کنید.
  • به کودکان فرصت بدهید شما را هنگام مسواک زدن دندان ها، شانه کردن موها، شستشوی دست و صورت و … تماشا کنند. کودکان با تماشای کارهایتان بیش از صحبت ها و توضیح هایی که می دهید، مسائل را یاد می گیرند.به خصوص اگر وقتی کودک تان شما را تماشا می کند، برایش توضیح هم بدهید که به چه علت این کار را انجام می دهید. به طور مثال بگویید: باید همۀ اون سیب زمینی و گوشت هایی که لای دندونامون گیر کرده بریزیم دور و بعد شروع به مسواک زدن کنید و بگویید: ببین من هم همین کار رو انجام میدم.
  • از آواز خواندن و نقش بازی کردن نیز استفاده کنید: ما اینجوری صورتمون رو می شوریم، می شوریم؛ ما اینجوری دستامون رو می شوریم، می شوریم؛ ما اینجوری مسواکمون رو می زنیم، می زنیم.
  • در پایان مسواک زدن از فرزندتان بخواهید باز هم مسواک زدن را ادامه دهد تا اگر خمیر دندان روی دندان هایش باقی مانده، پاک شود. در ضمن فراموش نکنید؛ کودکان به مقدار کم یا به عبارتی فقط به اندازۀ یک دانۀ نخود به خمیر دندان احتیاج دارند.
  • بعضی بچه ها از شستشوی سرشان متنفرند زیرا از اینکه آب داخل دهان و بینی آنها برود یا شامپو چشمشان را بسوزاند، ترس و واهمه دارند و یا اینکه چون مجبورند چشمشان را ببندند، دچار دلهره و ناراحتی می شوند.

پس اجازه بدهید:

کودک، شما را هنگام شستشوی سرتان تماشا کند و برای او علت استفاده از شامپو یا صابون را توضیح دهید. برخی از کودکان از این که آب از روی سرشان به صورتشان بریزد، ناراحت می شوند. در این صورت می توانید از مانعی مثل دست خودتان برای جلوگیری از ریزش آب و کف روی صورت او استفاده کنید.گروهی از بچه ها نیز از دوش حمام واهمه دارند که برای رفع این مشکل بهتر است، با یک کاسۀ کوچک روی سرشان آب بریزید. بعضی دیگر نیز از چنگ زدن موها می ترسند. فراموش نکنید پیش از هر کار باید به آنها اطلاع دهید اما در این کار افراط نکنید: حالا می خوام موهاتو چنگ بزنم، یک، دو، سه و حالا با آب سرتو می شورم.

  • همیشه یک کفپوش پلاستیکی کف حمام پهن کنید تا کودک تان لیز نخورد. در ضمن پوست کودکان بسیار حساس است بنابراین از مناسب بودن حرارت آب مطمئن باشید. برای شستن دست و صورت و مسواک زدن، یک صندلی زیر پای او قرار دهید تا بتواند صورتش را در آیینه ببیند زیرا وقتی بچه ها خود را در حال انجام کاری می بینند، آن کار را بهتر یاد می گیرند.
  • در هر حال بعضی کودکان از حمام کردن لذت نمی برند؛ به این موضوع اهمیت بدهید و سعی کنید که به علت آن پی ببرید. گاهی دلیل عدم تمایل به استحمام، این است که شما تمام بچه ها را با هم و همزمان به حمام می برید.اگر کودک شما از آب می ترسد، به تدریج ترس او را از بین ببرید تا وی احساس امنیت نماید. به طور مثال ابتدا اجازه دهید در لگن بایستد و به آرامی بدن او را لیف بکشید، سپس به آرامی آب را روی بدنش بریزید، به تدریج کودک را به دوش نزدیک کرده و از او بخواهید تا زیر دوش برود.به هیچ وجه او را مجبور به انجام این کارها نکنید زیرا برای دستیابی به موفقیت بیشتر، باید صبر بیشتری نیز داشته باشید. فرزندتان را همراه خود به داخل وان یا استخر ببرید تا با آب آشنا گردد و به اصطلاح ترسش بریزد و در نهایت مطمئن شود که هیچ خطری او را تهدید نمی کند و دلیلی برای ترس وجود ندارد.
  • استحمام را با استفاده از اسباب بازی تبدیل به نوعی بازی و تفریح کنید. اجازه دهید کودکان در حمام بازی کرده و کف و حباب درست کنند. به خاطر بسپارید حمام بهترین مکان برای بازی هایی است که محیط را کثیف می کنند، پس این فرصت ها را در حمام برای فرزندتان فراهم کنید تا هم کارتان کمتر شود و هم حمام رفتن برای آنان جذاب شود.
منبع کودک آنلاین
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.