چه کار کنیم که برایمان مهم نباشد دیگران درباره ما چه فکری می‌کنند؟

طبیعی است که نظرات بقیه برایمان مهم باشد

طبیعی است که شما به اینکه دیگران درباره‌تان چه فکری می‌کنند، اهمیت بدهید. اما اگر این اهمیت دادن بیش از حد باشد، سرشار از استرس خواهید شد و بر اساس انتظارات دیگران زندگی خواهید کرد و این مانع پیشرفت شما در زندگی می‌شود. در این مقاله ۹ روش معرفی خواهیم کرد که به شما کمک می‌کنند کمتر به این موضوع اهمیت بدهید که دیگران چه فکری می‌کنند.

در رابطه با آنچه دیگران درباره شما می‌گویند معمولا اظهارنظرهای منفی قوی‌تر است. برای مثال اگر روزی شما ۹۹ تعریف و تمجید و فقط یک انتقاد شنیده باشید، آنچه مدام فکر شما را به خود مشغول می‌کند و نمی‌گذارد شب راحت بخوابید، همان انتقاد یا نظر منفی است که شنیده‌اید.

طبیعی است که نظرات بقیه برایمان مهم باشد اما برخی از ما بیش از اندازه به این موضوع اهمیت می‌دهیم که کسانی که دوستشان داریم و برایشان احترام قائلیم درباره ما چه فکری می‌کنند. در گذشته طور دیگری بود. چند صد سال پیش برای مجازات، افراد را تبعید می‌کرده‌اند زیرا ما برای زنده ماندن به بودن در جامعه و گروه نیازمند بوده‌ایم. بنابراین بودن در گروه فرق بین مرگ و زندگی را برای نیاکان ما معنادار می‌کرد.

امروزه گرچه ما برای تهیه غذا یا پناهگاه نیازی به دیگران نداریم اما هنوز برای داشتن احساس تعلق و حمایت به دیگران وابسته‌ایم.

البته آن سوی ماجرا نیز چندان درست نیست. یعنی بی توجهی افراطی به نظر دیگران سبب خودمحوری و حتی تنهایی می‌شود. ما سعی داریم در این میانه قرار بگیریم. باید سعی کنید انتقادات سازنده را از کسانی که دوستشان دارید بشنوید و اراجیف و تهمت‌ها و حرف‌های بیهوده را از آنها تمیز دهید.

ما در این مقاله سعی داریم دیدگاه درست و روشنی درخصوص اهمیت دادن به دیگران ارائه دهیم.

دقیقا مشخص کنید نگران نظر چه کسی هستید

مغز ما به کلی‌سازی علاقه‌مند است. هرگاه ذهن شما درگیر این شد که “مردم” من را قضاوت خواهند کرد یا “همه” درباره من فکر بد می‌کنند یا “بعضی” سر من داد می‌زنند، از خود بپرسید “دقیقا چه کسی؟”. اسامی را نام ببرید. اسامی افراد مشخصی که درباره قضاوت آنها نگران هستید را لیست کنید. بدین صورت خواهید دید “همه” محدود می‌شود به رئیس و یک منشی خاله زنک! نه دقیقا همه. بدین صورت راحت‌تر می‌توانید آن را حل کنید.

مشخص کنید که دقیقا درباره شما چه می‌گویند

اگر از قضاوت شدن می‌ترسید حتی اگر هیچ مورد قضاوت شدن در ذهن خود ندارید، از خود بپرسید چه کسی به شما یاد داده از دیگران بترسید؟ آیا در دوران کودکی خود کسی را داشته‌اید که مدام می‌ترسیده “همسایه‌ها چه فکر می‌کنند”؟ یا جملاتی شبیه این می‌گفته که “بهتر است این کار را انجام ندهیم، این از نظر دیگران عجیب به نظر می‌رسد”. اینگونه افکار گاهی از نسل‌های قبل به ما منتقل می‌شود. خبر خوب این است که باورهای ناکارآمدی که آموخته‌اید می‌تواند از خاطرتان محو شود. با تمرین و به مرور زمان شما می‌توانید جمله “همسایه چه فکری می‌کند؟” را جایگزین کنید با: “گاهی دیگران زیادی روی زندگی من متمرکز می‌شوند که من را قضاوت کنند” یا “خیلی از افراد پذیرا هستند و ذهن بازی دارند” یا “برخی افراد برای ارائه بازخورد منفی به دیگران از حد خود خارج می‌شوند”.

واکنش تهاجمی نداشته باشید

همانند بازی بسکتبال به جای حمله سعی کنید واکنش تدافعی داشته باشید که به معنای خم کردن زانوهاست. وقتی ما دیوار دفاعی می‌سازیم هر چیزی به این دیوار برخورد می‌کند هم گله و شکایت و هم توصیه‌ها و بازخوردهای مفید. پس از آنکه بازخوردها را شنیدید، می‌توانید آن را غربال کنید و تصمیم بگیرید کدامیک از توصیه‌ها و بازخوردها به عملکرد بهتر شما کمک می‌کند (چگونه نسبت به تهاجم کلامی واکنش نشان دهیم؟).

همه موارد را در نظر بگیرید

اگر کسی ز