چگونه از سلامت غذای داخل فریزر مطمئن شویم؟

اگر مدت ها خانه نباشیم، از کجا بفهمیم غذاهای داخل یخچال خراب شده یا نه؟

قبل از رفتن به مسافرت طولانی مدت، علاوه بر بستن ساک و چمدان چیزهای دیگری هم هست که باید به آنها توجه کرد. مانند از برق کشیدن وسایل برقی، پیدا کردن کسی برای آب دادن به گیاهان خانگی و مراقبت از حیوانات خانگی اما مهمتر از آن نگرانی از بابت غذاهایی است که در فریزر نگهداری شده و اینکه آیا تا زمان بازگشت خراب نمی شوند؟ در مدت زمانی که در خانه نیستید ممکن است شرایط غیر قابل پیش بینی مانند قطع شدن برق اتفاق بیفتد که سبب خراب شدن مواد غذایی شود.

اگر برق بیشتر از ۴ ساعت قطع باشد، احتمال زیاد غذا خراب خواهد شد. طبق تحقیقات انجام شده اگر یخچال یا فریزر برای مدت ۴ ساعت یا بیشتر کار نکنند، غذای داخل آنها دیگر قابل استفاده نیست. بعضی از انواع غذاها نیز اگر در حدود دو ساعت در معرض دمای ۴ درجه سانتیگراد یا بیشتر قرار گیرند، باید دور ریخته شوند. حتی چشیدن آنها برای اطمینان از اینکه سالم هستند یا خراب شده اند، کار درستی نیست زیرا ممکن است مشکلاتی برای معده ایجاد کنند. پس مطمئن ترین روشی که بتوان تشخیص داد پس از بازگشت از سفر غذاها خراب شده اند یا خیر چیست؟

با این راهکار به راحتی می توانید تشخیص دهید که چه مدت برق ها قطع بوده و آیا غذاها خراب شده اند یا خیر؟ اگر مدت زیادی بیرون از خانه بوده اید، روش مشخصی برای اینکه بفهمید غذای داخل فریزر به خاطر قطعی برق خراب شده اند یا نه، وجود ندارد. به جای چشیدن غذا و مسموم شدن، بهترین کار یک آزمایش مطمئن است تا نشان دهد غذای شما هنوز قابل استفاده است. این دم دست ترین روش ممکن است. فقط به یک فنجان، کمی آب و یک سکه نیاز دارید. قبل از اینکه برای سفر از خانه خارج شوید کمی آب داخل یک فنجان بریزید و آن را در فریزر بگذارید. به محض اینکه یخ بست، یک سکه روی آن قرار دهید و دوباره داخل فریزر بگذارید. وقتی از سفر بازگشتید برای اینکه خیالتان از مصرف غذاهای فریزر راحت باشد، به سراغ فنجان آبی که پیش از ترک خانه در فریزر گذاشته بودید بروید. اگر سکه همچنان بالای آب یخ بسته قرار داشت یعنی برق قطع نشده و غذاها قابل استفاده هستند. اگر سکه در وسط فنجان قرار گرفته بود یعنی احتمالا غذاها همچنان قابل استفاده اند زیرا برق به مدت طولانی قطع نشده است اما اگر سکه به ته فنجان رسیده بود، باید غذاها را دور بریزید زیرا برق به مدت طولانی قطع بوده است.

قبل از رفتن به سفر برنامه ای برای خرید غذا بچینید: برای جلوگیری از دور ریختن مقدار زیادی غذا، قبل از سفر یک برنامه برای خرید غذاهایی که می خواهید در یخچال و فریزر بگذارید، بچینید.

غذاهایی چون گوشت، مرغ، بیشتر محصولات لبنی و تخم مرغ با قرار گرفتن در دمای حدود ۴ درجه سانتیگراد سریعا خراب می شوند، پس باید از خرید این غذاها قبل از سفر خودداری کنید.

غذاهایی که حتی با وجود قطعی برق سالم می مانند عبارتند از : پنیر فرآوری شده، محصولات لبنی مانند کره یا مارگارین، کنسرو میوه ها، میوه های تازه که برش نخورده اند، کره بادام زمینی و سبزیجات تازه ای که خورد یا شسته نشده باشند.

با وجود تمام این اقدامات پیشگیرانه باید مراقب باشید و چیزهایی که مطمئن نیستید خراب هستند یا نه مصرف نکنید.

منبع lifehack.org
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.