خواص جنجالی خردل

خردل یکی از ادویه های پر خاصیت است

خردل از جمله گیاهانی است که بسیار پرخاصیت می باشد. به طور کلی خردل ترشح غدد بزاقی را تحریک و به هضم غذا کمک می کند. بیشتر به صورت چاشنی و ادویه همراه با غذا مصرف می نمایند جزء ادویه بسیار قدیمی است. طعم و مزه آن بسیار تند و گزنده است و در عین حال به مقدار وسیعی مورد مصرف قرار می گیرد. محرک، مدر وقی آور است، و مورد استعمال پزشکی چندانی ندارد و بیشتر برای تهیه مشمع خردل، جهت تسکین درد، رفع اشکال تنفس و سایر عوارض احتقانی به کار می رود.

روغن خردل اغلب اوقات برای ساختن مرهم رقیق جهت بیماران مبتلا به عوارض التهابی مصرف می شود.همچنین در بعضی موارد به عنوان ضد تحریک به کار می رود. احتمالاً به علت طبیعت گزنده ای که دارد در گذشته درمان خوبی برای گزش عقرب محسوب می شد. همچنین آن دارای اثر تقویتی قوه باه می دانستند.برای تهیه خوراکی آن، پودرش را با کمی دارچین و کمی سرکه و یا عسل مخلوط کرده و در جائی نگه میدارند.

خردل
خواص فراوان خردل

به هنگام مصرف مقداری از آن ترکیب را با کمی سرکه مخلوط کرده برای مصرف، آماده می کنند. از آنجا که خردل سیاه، قوی تر است از لحاظ اقتصادی فروشندگان خردل سیاه را با خردل سفید مخلوط می کنند.طرز استعمال و استفاده را به عنوان چاشنی و ادویه بیشتر اوقات مصرف می کنند.اگر خردل یا شیر یا آب مخلوط شود به زودی خواص خود را از دست می دهد لذا لازم است همواره تازه آن فقط در موقع مصرف تهیه شود. از طرف دیگر خردلی که در بازار به معرض فروش گذارده می شود با سرکه، نمک، قند، جوزهندی، فلفل، زردچوبه، میخک، گشنیز، برگ بو، فلفل فرنگی تهیه و ساخته می شود.کشورهای مختلف و نواحی گوناگون هر یک به نوعی ترکیبی از آن را بر حسب سلیقه و مقتضات خود تهیه و عرضه می کنند. لیکن هیچیک از آنها مانند خردل انگلیسی نیست که معطر و بادوام تر و زنندگی آ؛ن کمتر است. آن را به عنوان چاشنی همراه گوشت گاو،

سوسیس و به طور اتفاقی با بعضی غذاهای دیگر میل می کنند. هرگاه آن را بپزند بیشتر تندی خود را از دست می دهد لیکن عطر و طعم خود را حفظ می کند.مرغ یا گوشت گوساله سرد را می توان همراه با خردل با حرارت کم جوشانده سپس با کره سرخ کرد.در موقع تهیه املت پنیر، مقدار کمی خردل را در تخم مرغ بزنند، غذای معطر اشتها انگیزی به دست می آید.خردل را در سس مخصوص به خوراک اضافه می کنند تا سس خوش طعم اشتها انگیزی به دست آید و با ماهی قزل آلا، ماهی خالدار، شاه ماهی، ماهی آزاد سرخ کرده میل کنند.

منبع ایران ناز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.