راهنمای درمان تب در کودکان

وقتی کودک دچار تب بالا شد، چکار کنیم؟

نیمه‌های شب با صدای گریه کودک خود از خواب بیدار می‌شوید و متوجه می‌شوید پیشانی او بسیار داغ است. دماسنج را در دهان او می‌گذارید و می‌بینید عدد ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۸.۸ درجه سانتیگراد)  را نشان می‌دهد. کودک تب دارد. سریعا تپش قلب می‌گیرید و اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد این است که سریعا به پزشک مراجعه کنید. اما متخصصان در چنین مواردی پیشنهاد می‌کنند نفس عمیقی بکشید و ریلکس باشید.

مسلما گفتن آن راحتتر از انجامش است. بسیاری از والدین فوبیای تب دارند. اما تحقیقات نشان داده است که در اکثر موارد این تب چیز چندان نگران‌کننده‌ای نیست.

از طرفی تب چیز خوبی است زیرا نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدن کودک شما به خوبی در مقابل سرماخوردگی و دیگر عفونت‌ها مبارزه می‌کند. مغز فرمان می‌دهد که دمای بدن بالا برود که سبب می‌شود سلول‌های سفید خون ویروس و باکتری‌های مهاجم را از بین ببرند. کودکان سالم در هر سنی معمولا می‌توانند تا تب بالای ۱۰۶ درجه فارنهایت (۴۱ درجه سانتیگراد) را هم تحمل کنند. گرچه کمتر اتفاق می‌افتد که تب کودک به این میزان برسد اما گاهی در سه سال اول زندگی کودک، تب بالا اتفاق می‌افتد.

واکنش اولیه

واکنش شما بستگی به سن کودک دارد. اگر کودک شما کمتر از ۳ ماه دارد، تب بالای ۱۰۰.۴ فارنهایت هشدار است که باید سریع به پزشک اطلاع دهید. از آنجا که سیستم ایمنی نوزاد هنوز به طور کامل رشد نکرده، در برابر عفونت‌های خطرناکی چون مننژیت باکتریایی و ذات‌الریه بسیار آسیب‌پذیر است و بالا رفتن دمای بدن تنها نشانه آن است.

کودک بین ۳ تا ۶ ماهه اگر تب  ۱۰۱ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) داشت، باید به متخصص اطلاع داده شود. برای کودک بالای ۶ ماه اگر تب بیشتر از ۱۰۳ درجه فارنهایت (۳۹.۴ درجه سانتیگراد) شد، باید به پزشک مراجعه کنید. با این استنثا که اگر تب او ۱۰۲ درجه (۳۸.۸ درجه سانتیگراد) یا بیشتر شد و دو یا چند نشانه زیر را داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید: سرفه، گلو درد، گرفتگی یا آبریزش بینی، بدن درد، سردرد، لرز، خستگی و اسهال. این علائم آنفولانزا در ۲۴ ساعت نخست شروع تب خود را نشان می‌دهد و پزشک داروهای ضدویروسی برای کاهش شدت و مدت این علائم تجویز می‌کند.

تشخیص

از آنجا که تب نشانه آن است که مشکلی در بدن وجود دارد، به دیگر علائم نیز توجه کنید. اگر تب کودک شما زیر ۱۰۱ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) بود و آبریزش بینی داشت، نشانه آن است که یک سرماخوردگی معمولی گرفته، در عین حال اسهال و استفراغ نشان‌دهنده ویروس معده است. در هر دو این موارد تب به تدریج افزایش می‌یابد و ظرف چند روز از بین می‌رود. اما علائم آنفولانزای فصلی معمولا ناگهانی خود را نشان می‌دهند.

در مورد آنفولانزا یک روز کودک حالش خوب است و روز بعد به قدری حالش بد است که نمی‌تواند از تخت بیرون بیاید. در کودکانی که به نظر می‌رسد در معرض خطر هستند (کودکان زیر ۵ سال و یا با بیماری‌های مزمنی چون آسم یا دیابت)، نیاز به درمان است و پزشک باید تست آنفولانزا بگیرد. در غیر این صورت اگر کودک شما بیماری نداشته باشد، از روی علائم پزشک تشخیص آنفولانزا می‌دهد و توصیه می‌کند که در خانه بماند تا تب او از بین برود.

تب پسر و دارو
اگر کودک شما گلو درد و گوش درد دارد یا هنگام ادرار دچار درد می‌شود، به پزشک اطلاع دهید

علائم هشدار

اگر کودک شما گلو درد و گوش درد دارد یا هنگام ادرار دچار درد می‌شود، به پزشک اطلاع دهید زیرا اینها می‌توانند علائم گلو درد میکروبی، عفونت گوش یا عفونت ادراری باشند که همه اینها با آنتی‌بیوتیک قابل درمان است. همچنین اگر کودک شما علائمی دارد دال بر کم شدن آب بدن مانند کمتر شدن تعداد دفعات ادرار، ایجاد نشدن قطرات اشک هنگام گریه و یا کمتر شدن هوشیاری نسبت به معمول، حتما به پزشک مراجعه کنید.

گرچه به ندرت اتفاق می‌افتد اما برخی علائم (که معمولا با تب همراه است) نیازمند مراقبت پزشکی فوری است. اگر کودک شما تنفس‌های به شدت کوتاه دارد، گریه‌های لاینقطع دارد، به سختی بیدار می‌شود یا جوش‌های قرمز رنگی زیادی دارد که با لمس دست رنگ آن نمی‌رود یا نقاط بنفش رنگی در بدن دارد (که اینها می‌توانند نشان‌دهنده منینگوکوکسیمی باشند که یک عفونت خطرناک در جریان خون است) به اورژانس تماس بگیرید. اگر زبان، لب‌ها یا ناخن‌های او آبی رنگ شده (که نشان‌دهنده آن است که اکسیژن به اندازه کافی دریافت نکرده) یا گردن او سفت شده (نشانه احتمالی مننژیت) یا دردهای شکمی مختلف ( که می‌تواند نشانه آپاندیس باشد) به اورژانس اطلاع دهید (چگونه می توان وضعیت سلامت بدن را از روی زبان فهمید؟). اگر کودک شما زیر ۲ سال است و تب او بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشیده (برای کودکان سنین بالاتر باید ۳ روز منتظر باشید مگر آنکه علائم آنفولانزای فصلی داشته باشد) به پزشک اطلاع دهید. اگر تب کودک از بین رفت و بعد از چند روز مجدد بازگشت، به پزشک اطلاع دهید زیرا می‌تواند نشانه عفونت ثانویه باشد.

درمان تب

گرچه طبیعتا شما تمایل دارید خودتان تب کودک را درمان کنید تا بهتر شود اما باید بدانید درمان دارویی فقط پوششی برای تب است و آن را درمان نمی‌کند. وقتی از تب بُرها استفاده می‌کنید، ممکن است موقتا دمای بدن کاهش یابد اما مجددا بالا می‌رود زیرا علل تب هنوز سر جایشان هستند.

به طور کلی باید علاوه بر آنچه دماسنج نشان می‌دهد، به ظاهر، احساس و اعمال کودک خود نیز دقت کنید. گاهی نیازی نیست سریعا درمان دارویی انجام دهید، بگذارید تب دوره خود را پشت سر بگذارد تا بدن خود با عفونت‌ها بجنگد.

اما اگر پایین آوردن تب کودک حال