با همسری که بهداشت را رعایت نمی‌کند چه باید کرد؟

به سلامتی‌تان اهمیت دهید

رعایت بهداشت نه تنها برای سلامت خودتان مهم است بلکه اگر بخواهید در یک رابطه رضایت‌بخش بمانید هم اهمیت زیادی پیدا می‌کند. نه تنها بهداشت شخصی ضعیف مثل بد بو بودن دهان و بدن می‌تواند عشق و علاقه همسرتان را نسبت به شما کم کند، بلکه رعایت نکردن بهداشت در خانه هم می‌تواند برای روابط زناشویی بسیار خطرساز باشد. اما خوشبحتانه چنین وضعیت‌هایی قابل اصلاح هستند. اینها کارهایی هستند که اگر همسرتان بهداشت ضعیفی داشت می‌توانید انجام دهید:

بهداشت فردی زیر یک سقف

دلایل جذابیت‌های انسان‌ها متفاوت است. بعضی‌ها به خاطر ظاهر خوبشان جذابند، بعضی به خاطر اخلاق خوششان و دلایل مختلف دیگر. اما برای این‌که برای هم جذاب و دوست‌داشتنی باشیم یکی از مسائل مهم تمیز بودن و مرتب بودن است. حتما بارها دیده‌اید چهره‌های زیبایی را که به خاطر دندان‌های نامرتب و کثیف زشت به نظر می‌آیند و انسان‌هایی که بهداشت فردی خود را رعایت نمی‌کنند و فکر می‌کنند کسی متوجه این امر نیست. در حالی که اطرافیان سعی می‌کنند از او دور شوند.

در زندگی زناشویی، هم زن و هم مرد در تلاش است که برای همسرش دوست‌داشتنی بماند و جذابیتش روز به روز بیشتر شود. بسیاری از زن‌ها و مردها شکایت‌شان از همسر خود رعایت نکردن بهداشت فردی است و این امر زندگی زناشویی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مظاهر بهداشت فردی

باید بدانید که بهداشت فردی به معنی تمیز و مرتب نگه داشتن بدن و محیط زندگی است. یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین قسمت‌های صورت دهان است. رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند زیبایی شما را دوچندان کند. مسواک زدن یکی از ساده‌ترین اقداماتی است که باید برای تمیزی و خوشبو بودن دهان‌تان انجام دهید. چکاپ حداقل هر ۶ ماه یکبار برای سالم بودن دندان‌هایتان و نیز رفع بیماری‌های دهان و دندان در رعایت بهداشت دهان شما ضروری است. گاهی افراد به دلایل مختلف از قبیل ترسیدن از دندانپزشکی یا زیاد بودن هزینه دندانپزشکی و… به بهداشت دهان خود اهمیت نمی‌دهند و مشکلات آن را جدی نمی‌گیرند تا به بیماری بزرگ‌تری تبدیل می‌شود که هم هزینه مالی و هم هزینه جسمی بیشتری را متحمل می‌شوند و روی سلامتی قسمت‌های دیگر بدن نیز تاثیر منفی می‌گذارد. از طرفی وقتی شما دهان بیماری داشته باشید همسرتان حتی از حرف زدن با شما نیز لذت نخواهد برد.

حمام کردن و بهداشت بدن از مسائلی است که گاهی افراد از آن فقط برای بیرون رفتن از خانه استفاده می‌کنند. بدنی تمیز و خوشبو از ابتدایی‌ترین وظایف شما در زندگی زناشویی است. اگر از آن دسته از افراد هستید که بدنتان تعریق زیادی می‌کند حتما زود به زود حمام بروید و از خوشبوکننده‌های بدن ضد عرق استفاده کنید.

به ظاهر خود برسید. بسیاری از جدایی‌ها در زندگی مشترک از آنجایی شروع شده است که زوجین دیگر به هم اهمیت نداده و کم‌کم جذابیتشان را برای هم از دست داده‌اند. اگر شما سعی کنید که همیشه در برابر همسرتان آراسته باشید همیشه نیز جذاب خواهید بود.

به موی خود نیز برسید و اگر سرتان شوره دارد برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. آرایش موها و لباس‌تان را طوری انتخاب کنید که به شما بیاید و زیباترتان کند و در انتخاب آنها از همسرتان نیز نظر بخواهید.

بهداشت دست و پای خود را نیز رعایت کنید. هم زنان و هم مردان دوست دارند که همسرشان دستان و پاهای تمیز و لطیفی داشته باشد. درست است که خانم‌ها پوست لطیف‌تری دارند، اما این دلیل نمی‌شود که مردان پوستی سخت و خشن پیدا کنند. گاهی نیز به دلیل داشتن بعضی شغل‌ها ممکن است برخی جاهای دست و پا به اصطلاح پینه ببندد، اما در کل می‌توان با استفاده از سنگ پا برای از بین بردن زبری کف پا و استفاده از مرطوب‌کننده‌ها برای داشتن دستی لطیف و البته رعایت بهداشت ناخن‌ها از دستان و پاهایی زیبا و سالم برخوردار شد. حواستان به بوی پای خود نیز باشد و حتما آن را از بین ببرید و هیچ‌گاه با پاهایی که بو می‌دهند در خانه قدم نزنید.

بهداشت محیطی که در آن زندگی می‌کنید نیز مهم است و می‌توان آن را تا حدی جزو بهداشت فردی به حساب آورد. اما یادتان باشد که هم زن و هم مرد در زندگی مشترک نسبت به بهداشت محیط زندگی خود مسئولند و باید با کمک هم و اصلاح عادات غلط محیط زندگی خود را تمیز و سالم نگه دارند و کارهای خانه را روی دوش یک نفر نیندازند.

غیرمستقیم اشاره کنید

اینکه با همسری که بهداشت شخصی خود را رعایت نمی‌کند چه می‌توانید بکنید به عمق و مدت رابطه شما بستگی دارد. اگر به تازگی با او آشنا شده‌اید یا ازدواج کرده‌اید، بهتر است به صورت غیرمستقیم او را متوجه این موضوع کنید زیرا دو طرف بسیار نسبت به هم حساس‌تر هستند و ممکن است به دل بگیرند. تصور کنید که چیزی که در وحله اول شما را جذب همسرتان کرده است، ظاهر جذاب و خوش‌تیپ او یا مهارت فوق‌العاده او در برقراری ارتباط بوده باشد، ولی وقتی به او نزدیک‌تر شدید، متوجه شدید که باید بیشتر روی بهداشت شخصی خود کار کنند. به جای اینکه این رابطه نوپا را به راحتی کنار بگذارید، به آن فرد یک شانس بدهید شاید بتوانید مشکل را از پیش رویتان بردارید. بنابراین بااینکه این موضوعی بسیار حساس است، ولی هرچه مهارت و سیاست در چنته دارید را به کار بگیرید تا بتوانید به صورت غیرمستقیم مشکل را به او بفهمانید.

می‌توانید صحبت را با گفتن این مسئله که چقدر دوست دارید با آدم‌هایی که تمیز و مرتب هستند رابطه داشته باشید. برای هدیه می‌توانید به او یک عطر خوب بدهید. به او بگویید که وقت زیادی را برای انتخاب بوی این عطر صرف کرده‌اید و از او خواهش کنید هر زمان با شماست از آن بزند. این روشی بسیار رمانتیک برای بالا بردن بهداشت شخصی اوست.

اگر بوی بد دهانش موجب آزار شماست، از کلک آدامس استفاده کنید. وقتی پیشش هستید به او آدامس تعارف کنید یا درمورد اینکه چقدر بد است بعضی بهداشت دهان و دندانشان را رعایت نمی‌کنند حرف بزنید. چنین اشاره‌های مشخصی برای اینکه باعث شود توجه بیشتری به بهداشت شخصی خود داشته باشد کافی خواهد بود.

اگر بهداشت عمومی او ضعیف است، می‌توانید کمی بیشتر هزینه کرده و یک سبد هدیه برایش بگیرید و چندین مورد از لوازم بهداشتی خوشبو مثل خمیردندان، مسواک، عطر، اسپری، شامپوی بدن، شامپوی سر و آدامس در آن بگذارید. بهترین قسمت این رویکرد غیرمستقیم این است که به هیچ عنوان کاری نمی‌کنید که به او بر بخورد و ناراحت شود.

با رویکردی مستقیم‌تر به او تذکر دهید

متاسفانه رویکرد غیرمستقیم همیشه روش موثری نیست. اگر همسرتان از جمله کسانی است که اشاره‌های غیرمستقیم را متوجه نمی‌شود، زمانش رسیده است که رویکردی مستقیم‌تری را امتحان کنید. مثلاً تصور کنید که هر دو شما در یک مرکز خرید هستید، جلو یک فروشگاه محصولات بهداشتی بایستید و با همسرتان درمورد این حرف بزنید که بوی بد دهان یا بدن تا چه اندازه می‌تواند روابط عاشقانه را نابود کند. حتی می‌توانید اینکار را حین تماشای تلویزیون زمانیکه یک تبلیغ تلویزیونی مرتبط نشان داده می‌شود، انجام دهید. درمورد عوامل مختلف ایجاد کننده این مشکل و راهکارهایی برای برطرف کردن آن صحبت کنید.

بهداشت خانگی ضعیف

بهداشت ضعیف در رابطه معمولاً مربوط به مسائل جسمی تلقی می‌شود ولی اگر با هم زندگی می‌کنید و یکی از شما از لحاظ بهداشت و نظافت خانه هم ضعیف باشد، به همان اندازه می‌تواند آزاردهنده باشد. ضعیف بودن بهداشت خانگی شامل تمیز نکردن توالت، بیرون نریختن زباله‌ها، نشستن لباس‌ها یا مرتب نکردن تختخواب و امثال آن می‌شود.

درموردش حرف بزنید

حرف زدن درمورد مشکل بهداشت ضعیف اگر مدت بیشتری باشد که با همسرتان باشید، راحت‌تر خواهد بود. اگر این مشکل مشکلی متداول باشد یا قبلاً سعی کرده‌اید این مسئله را با اشاره غیرمستقیم به او بفهمانید ولی موفق نشده‌اید، زمان و مکانی مناسب را انتخاب کنید که بتوانید در کمال آرامش با هم حرف بزنید. درمورد چیزی که لحظات عاشقانه‌تان را خراب می‌کند با صداقت حرف بزنید و به او بگویید که بوی بد دهان یا بدن چقدر می‌تواند در محیط کاری هم به او آسیب برساند. همچنین برایش توضیح دهید که رعایت نکردن بهداشت در خانه چطور می‌تواند موجب انتقال عفونت و بیماری شود. ولی برای رساندن پیام‌تان باید با درایت رفتار کنید. مثلاً می‌توانید از او بخواهید که قبل از خوابیدن با شما دوش بگیرد یا دندان‌هایش را مسواک بزند یا پس‌مانده‌های غذا را در سطح زباله بریزد. و وقتی اینکار را انجام داد، یادتان نرود که خوشحالی‌تان را به او نشان دهید. اینکار نه تنها کمک می‌کند همسرتان متوجه شود دلیل ناراحتی‌تان چه بوده است، بلکه تشویقش می‌کند بیشتر به بهداشت شخصی و خانگی‌اش توجه کند.

نشانه مشکل جدی‌تری است

اما اگر متوجه شوید که بهداشت ضعیف همسرتان یک مشکل مزمن است، شاید وقتش باشد که از یک متخصص کمک بگیرید. بااینکه ممکن است بخاطر مصرف موادغذایی که بوی تند و قوی دارند یا بهداشت ضعیف دهان و دندان، برای کوتاه‌مدت دهان بوی بد بگیرد ولی اگر این مشکل برای طولانی‌مدت ادامه‌ پیدا کند و با مصرف قرص‌های نعنایی و دهان‌شوی هم مشکل برطرف نشود، می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل دندان یا عادت‌های زندگی مثل سیگار کشیدن باشد. همچنین، بوی بد بدن به ویژه در ناحیه تناسلی می‌تواند نشانه عفونت باشد و اگر با علائم دیگری مثل زخم یا ترشح همراه باشد، می‌تواند نشانه یک بیماری مقاربتی باشد. البته این به آن معنا نیست که باید افراطی عمل کنید و همسرتان را به نزدیک‌ترین بیمارستان برسانید ولی اگر این مشکل مزمن باشد، نیاز به توجه جدی دارد و می‌تواند سلامت عمومی همسرتان را به خطر بیندازد.

تصمیم بگیرید که چی به نفع‌تان است

اما اگر همسرتان همه دغدغه‌ها و نگرانی‌های شما را نادیده گرفت و عادت‌هایی را که حتی برای سلامت خودش هم خطرناک است را ادامه داد، نیاز به کمک گرفتن دارید. باید فکر کنید که آیا این فرد واقعاً همان کسی است که دوست دارید با او باشید، مخصوصاً اگر این بهداشت ضعیف همراه با سایر عادات خطرناک و زیان‌آور مثل مصرف افراطی مشروبات الکلی، استفاده از موادمخدر، پرخوری، افسردگی و اینها همراه است. از طرف دیگر، اگر به او متعهد هستید، برای سلامت خودتان و همسرتان باید از یک متخصص کمک بگیرید.

کنار آمدن با کسی که بهداشت را رعایت نمی‌کند کار ساده‌ای نیست. از یک طرف صمیمی شدن به چنین فردی غیرممکن است و از طرف دیگر بخاطر ترس از ناراحت کردنش حرف زدن با او در این مورد هم سخت است چون مطمئنا هیچکس دوست ندارد بشنود که چقدر بوی بدی می‌دهد. تنها نکته مثبت درمورد این مشکل این است که برخلاف سایر مشکلات روابط مثل خیانت یا آزار، برطرف کردن این به مراتب راحت‌تر است. راه‌هایی وجود دارد که به شما و همسرتان کمک می‌کند بتوانید این مشکل را از سر راهتان برداشته و زندگی عاشقانه‌ای را دوباره در کنار هم داشته باشید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.