با همسری که بهداشت را رعایت نمی‌کند چه باید کرد؟

به سلامتی‌تان اهمیت دهید

رعایت بهداشت نه تنها برای سلامت خودتان مهم است بلکه اگر بخواهید در یک رابطه رضایت‌بخش بمانید هم اهمیت زیادی پیدا می‌کند. نه تنها بهداشت شخصی ضعیف مثل بد بو بودن دهان و بدن می‌تواند عشق و علاقه همسرتان را نسبت به شما کم کند، بلکه رعایت نکردن بهداشت در خانه هم می‌تواند برای روابط زناشویی بسیار خطرساز باشد. اما خوشبحتانه چنین وضعیت‌هایی قابل اصلاح هستند. اینها کارهایی هستند که اگر همسرتان بهداشت ضعیفی داشت می‌توانید انجام دهید:

بهداشت فردی زیر یک سقف

دلایل جذابیت‌های انسان‌ها متفاوت است. بعضی‌ها به خاطر ظاهر خوبشان جذابند، بعضی به خاطر اخلاق خوششان و دلایل مختلف دیگر. اما برای این‌که برای هم جذاب و دوست‌داشتنی باشیم یکی از مسائل مهم تمیز بودن و مرتب بودن است. حتما بارها دیده‌اید چهره‌های زیبایی را که به خاطر دندان‌های نامرتب و کثیف زشت به نظر می‌آیند و انسان‌هایی که بهداشت فردی خود را رعایت نمی‌کنند و فکر می‌کنند کسی متوجه این امر نیست. در حالی که اطرافیان سعی می‌کنند از او دور شوند.

در زندگی زناشویی، هم زن و هم مرد در تلاش است که برای همسرش دوست‌داشتنی بماند و جذابیتش روز به روز بیشتر شود. بسیاری از زن‌ها و مردها شکایت‌شان از همسر خود رعایت نکردن بهداشت فردی است و این امر زندگی زناشویی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مظاهر بهداشت فردی

باید بدانید که بهداشت فردی به معنی تمیز و مرتب نگه داشتن بدن و محیط زندگی است. یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین قسمت‌های صورت دهان است. رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند زیبایی شما را دوچندان کند. مسواک زدن یکی از ساده‌ترین اقداماتی است که باید برای تمیزی و خوشبو بودن دهان‌تان انجام دهید. چکاپ حداقل هر ۶ ماه یکبار برای سالم بودن دندان‌هایتان و نیز رفع بیماری‌های دهان و دندان در رعایت بهداشت دهان شما ضروری است. گاهی افراد به دلایل مختلف از قبیل ترسیدن از دندانپزشکی یا زیاد بودن هزینه دندانپزشکی و… به بهداشت دهان خود اهمیت نمی‌دهند و مشکلات آن را جدی نمی‌گیرند تا به بیماری بزرگ‌تری تبدیل می‌شود که هم هزینه مالی و هم هزینه جسمی بیشتری را متحمل می‌شوند و روی سلامتی قسمت‌های دیگر بدن نیز تاثیر منفی می‌گذارد. از طرفی وقتی شما دهان بیماری داشته باشید همسرتان حتی از حرف زدن با شما نیز لذت نخواهد برد.

حمام کردن و بهداشت بدن از مسائلی است که گاهی افراد از آن فقط برای بیرون رفتن از خانه استفاده می‌کنند. بدنی تمیز و خوشبو از ابتدایی‌ترین وظایف شما در زندگی زناشویی است. اگر از آن دسته از افراد هستید که بدنتان تعریق زیادی می‌کند حتما زود به زود حمام بروید و از خوشبوکننده‌های بدن ضد عرق استفاده کنید.

به ظاهر خود برسید. بسیاری از جدایی‌ها در زندگی مشترک از آنجایی شروع شده است که زوجین دیگر به هم اهمیت نداده و کم‌کم جذابیتشان را برای هم از دست داده‌اند. اگر شما سعی کنید که همیشه در برابر همسرتان آراسته باشید همیشه نیز جذاب خواهید بود.

به موی خود نیز برسید و اگر سرتان شوره دارد برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. آرایش موها و لباس‌تان را طوری انتخاب کنید که به شما بیاید و زیباترتان کند و در انتخاب آنها از همسرتان نیز نظر بخواهید.

بهداشت دست و پای خود را نیز رعایت کنید. هم زنان و هم مردان دوست دارند که همسرشان دستان و پاهای تمیز و لطیفی داشته باشد. درست است که خانم‌ها پوست لطیف‌تری دارند، اما این دلیل نمی‌شود که مردان پوستی سخت و خشن پیدا کنند. گاهی نیز به دلیل داشتن بعضی شغل‌ها ممکن است برخی جاهای دست و پا به اصطلاح پینه ببندد، اما در کل می‌توان با استفاده از سنگ پا برای از بین بردن زبری کف پا و استفاده از مرطوب‌کننده‌ها برای داشتن دستی لطیف و البته رعایت بهداشت ناخن‌ها از دستان و پاهایی زیبا و سالم برخوردار شد. حواستان به بوی پای خود نیز باشد و حتما آن را از بین ببرید و هیچ‌گاه با پاهایی که بو می‌دهند در خانه قدم نزنید.

بهداشت محیطی که در آن زندگی می‌کنید نیز مهم است و می‌توان آن را تا حدی جزو بهداشت فردی به حساب آورد. اما یادتان باشد که هم زن و هم مرد در زندگی مشترک نسبت به بهداشت محیط زندگی خود مسئولند و باید با کمک هم و اصلاح عادات غلط محیط زندگی خود را تمیز و سالم نگه دارند و کارهای خانه را روی دوش یک نفر نیندازند.

غیرمستقیم اشاره کنید

اینکه با همسری که بهداشت شخصی خود را رعایت نمی‌کند چه می‌توانید بکنید به عمق و مدت رابطه شما بستگی دارد. اگر به تازگی با او آشنا شده‌اید یا ازدواج کرده‌اید، بهتر است به صورت غیرمستقیم او را متوجه این موضوع کنید زیرا دو طرف بسیار نسبت به هم حساس‌تر هستند و ممکن است به دل بگیرند. تصور کنید که چیزی که در وحله اول شما را جذب همسرتان کرده است، ظاهر جذاب و خوش‌تیپ او یا مهارت فوق‌العاده او در برقراری ارتباط بوده باشد، ولی وقتی به او نزدیک‌تر شدید، متوجه شدید که باید بیشتر روی بهداشت شخصی خود کار کنند. به جای اینکه این رابطه نوپا را به راحتی کنار بگذارید، به آن فرد یک شانس بدهید شاید بتوانید مشکل را از پیش رویتان بردارید. بنابراین بااینکه این موضوعی بسیار حساس است، ولی هرچه مهارت و سیاست در چنته دارید را به کار بگیرید تا بتوانید به صورت غیرمستقیم مشکل را به او بفهمانید.

می‌توانید صحبت را با گفتن این مسئله که چقدر دوست دارید با آدم‌هایی که تمیز و مرتب هستند رابطه داشته باشید. برای هدیه می‌توانید به او یک عطر خوب بدهید. به او بگویید که وقت زیادی را برای انتخاب بوی این عطر صرف کرده‌اید و از او خواهش کنید هر زمان با شماست از آن بزند. این روشی بسیار رمانتیک برای بالا بردن بهداشت شخصی اوست.