نحوه صحیح شستشوی لباس زیر

مراقب سلامت و بهداشت خود باشید

برای شستشوی صحیح لباس زیر باید از مواد شوینده سبک‌تر استفاده کنیم زیرا ممکن است موجب حساسیت پوستی در بعضی افراد شود. بهترین گزینه‌ای که می‌شود انتخاب کرد صابون و پودر صابون است. توجه داشته باشید پس از آن لباس زیر باید به خوبی آبکشی شود تا ذرات مواد شوینده به طور کامل شسته شوند و هیچ گونه اثری از مواد شیمیایی بر روی پارچه باقی نماند…

شستشوی صحیح لباس زیر(شورت)

برای شستشوی صحیح لباس زیر باید از مواد شوینده سبک‌تر استفاده کنیم زیرا ممکن است موجب حساسیت پوستی در بعضی افراد شود. بهترین گزینه‌ای که می‌شود انتخاب کرد صابون و پودر صابون است. توجه داشته باشید پس از آن لباس زیر باید به خوبی آبکشی شود تا ذرات مواد شوینده به طور کامل شسته شوند و هیچ گونه اثری از مواد شیمیایی بر روی پارچه باقی نماند. حال شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا می‌توان از پودرهای ماشین لباسشویی استفاده کرد؟ در جواب باید گفت بله، ولی لباس زیر باید با حساسیت بیشتری شسته و آبکشی شود زیرا ممکن است مواد شوینده در پارچه باقی بماند و موجب خارش و التهاب پوستی ناحیه تناسلی شود.

عده‌ای عادت دارند پس از شستن لباس زیر آن را اتو و خشک می‌کنند باید گفت اگر شستشوی خوب با مواد مواد شوینده مناسب صورت گرفته باشند دیگر نیازی به اتو کردن نیست و می‌توان لباس زیر خود را در هوای آزاد در معرض آفتاب قرار دهید و به محض خشک شدن از روی بند بردارید تا ذرات گرد و غبار روی آن ننشیند.

شستشوی لباس زیر کودکان

مسئله دیگری که باید به آن اشاره کرد شستشوی لباس زیر کودکان است. لباس زیر کودکان هم باید جداگانه شسته شود و از سایر لباس‌ها جدا شود. شستن لباس‌های کودکان و همچنین لباس زیر آن‌ها به همراه لباس بزرگترها باعث انتقال میکروب می‌شود.

چرا بهتر است لباس زیر(شورت)را با ماشین لباسشویی نشوییم؟

لباس‌های زیر با اندام‌های تحتانی در تماس‌اند و براساس تحقیقات انجام شده روی هر لباس زیر حدود یک‌‌دهم گرم مدفوع وجود دارد که منبع باکتری‌های مدفوعی هستند و می‌توانند محیط مرطوب ماشین لباسشویی را به انواعی از باکتری‌ها بخصوص باکتری ایکولای، سالمونلا و ویروس آلوده کننده و در نوبت‌های بعدی شست‌وشو به سایر البسه انتقال پیدا کنند و افراد را به عفونت‌های مختلف مبتلا سازند.

چگونه سوتین خود را بشوییم؟

مراحل

 1.  قبل از شستن گیره سوتین را ببندید. اغلب سوتین‌ها دارای گیره هستند، که از جلو یا عقب بسته می‌شود. بهتر است که قبل از شستشو آنها را ببندید. اگر سوتین شما از نوع اسپورت و فاقد گیره است.
 2.  سوتین‌ها را به هنگام شستشو در کیسه مخصوص لباس زیر قرار دهید و به این نحو آن‌ها را از لباس‌های دیگر جدا کنید. این کار از گیر کردن لباس زیر به لباس‌های دیگر جلوگیری می‌کند و در عین حال همزمان با لباس‌های دیگر آنها را نیز در ماشین لباسشویی می‌شویید و لباس‌های دیگر آنها را نیز در ماشین لباسشویی می‌شویید.
 3.  سوتین‌ها را در آب سرد یا گرم و در چرخه ملایم ماشین لباسشویی بشویید.
 4.  مثل لباس‌های دیگر دقت کنید که آن‌ها را همراه با سوتین‌های همرنگ دیگر بشویید.
 5.  سوتین را همراه با لباس‌هایی بشویید که پارچه آن‌ها دارای وزن و بافت یکسان با سوتین باشند. لباس‌های جین و حوله‌ها بسیار سنگین‌تر از لباس زیر هستند. تی شرت، سایر لباس‌های زیر، جوراب و پیژامه گزینه‌های بهتری برای شستن همراه با آنها می‌باشد.
 6. اگر اسفنج یا پنبه لایه گودی سوتین‌تان شکل اولیه خود را از دست داده آن را درست کنید.
 7.  در صورت امکان سوتین خود را بخارشویی کنید. برای بخارشویی بهتر سوتین خود را روی رَک یا چوب لباسی کمد قرار دهید تا به آسانی آن را بخارشویی نموده و خشک کنید اگر نگران آن هستید که شاید سوتین شما کشدار شود، آن را روی سطح صاف قرار دهید چرا که ممکن است آویزان کردن آن موجب تغییر شکل یا آسیب دیدن شکل کاسه آن شود.

نکات

 • کیسه مخصوص لباس زیر ندارید؟ می‌توانید از روبالشی بجای آن استفاده نموده و آن را از بالا گره بزنید.
 • به آسانی می‌توان سوتین را با دست شست. برای این کار آنها را در لگن یا سینک پر از آب با پودر کافی شستشو بگذارید. همچنین می‌توانید از مایع مخصوص آن نیز استفاده کنید.
 • سپس آب اضافی را خارج نموده و این کار را توسط حوله خشک و جذب آب به آن انجام دهید و سپس آویزان کنید تا خشک شود.
 • بطور کلی نیازی به اتو کردن سوتین نیست و نباید نیز این کار را انجام دهید.
 • اگر سوتین شما دارای دستورالعمل شستشوی خاصی روی برچسب خود است آن را دنبال کنید.
 • در شستشوی سوتین خود از سفیدکننده استفاده نکنید و اگر احساس کردید بنا به دلایلی باید این کار را انجام دهید از سفید کننده غیرکلردار استفاده کنید چرا که کلر موجب از بین رفتن مادّه‌ای بنام اسپندکس می‌شود که در تولید سوتین از آن استفاده می‌شود.