نگهداری از لباس های زمستانی

مواظبت از لباس های زمستانی کمی گیج‌‌کننده است

اگر شما هم مثل من کمی لوس تشریف داشته باشید خواهید فهمید که مواظبت از لباس های زمستانی کمی گیج‌‌کننده است. روزهای گرم تابستان که تی‌شرت یا تاپ را درون ماشین لباس‌شویی پرتاب می‌کردید تمام شده است. حالا شما با موادی مثل: پشم، پارچه کشمیر، چرم و پلاستیک طرف حساب هستید و این مواد در ماشین لباس‌شویی با هم کنار نمی‌آیند.

مهم‌ترین نکته در برخورد با لباس های زمستانی این است که قبل از تمیز کردن لیبل آنها را بخوانید. خرید یک سویی‌شرت کشمیر، کت پشمی یا کاپشن پلاستیکی می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مفید باشد اما وقتی نوبت به نگهداری از آنها در زمستان می‌رسد گویا رازی در این میان نهفته است. آیا از ماشین لباس‌شویی استفاده بکنیم یا نه و …. برای افزایش طول عمر لباس های زمستانی شما، تصمیم گرفته ایم  یک راهنمای مفید برای شستشو و تمیز نگه داشتن لباس های زمستانی  تهیه کنیم. این یک راهنمای نهایی برای حفظ ظاهر لباس های زمستانی شما خواهد بود:

پارچه کشمیر یا ترمه

لباس های زمستانی و پارچه کشمیر
پارچه کشمیر را با دست، آب سرد و شامپوی بچه بشورید

برخلاف آنچه روی لیبل‌ها می‌خوانید پارچه کشمیر را با دست، آب سرد و شامپوی بچه بشورید تا به نرمی و حفاظت در برابر مواد شیمیایی برسید. در ضمن هر فصل ۲ بار بیشتر این نوع لباس‌ها را نشویید. وقتی پارچه کشمیر را شستید چون خیس خواهد بود آنها را از دست خود آویزان نکنید چرا که آسیب خواهند دید. این پارچه را به صورت یک توده جمع شده به سمت محل خشک کردن لباس‌ها حمل کنید. برای خشک کردن سریع پارچه کشمیر آنها را درون یک سطل سوراخ‌دار قرار دهید و سطل را تکان دهید تا آب اضافی گرفته شود یا اینکه روی زمین لباس را قرار بدهید و با یک حوله به آرامی لباس را فشار بدهید. همیشه قبل از پایان زمستان لباس‌های کشمیر خود را بشویید چرا که در طول مدت استفاده این لباس‌ها بوهای مختلفی مثل: انواع عطر یا دود را به خود گرفته‌اند. اگر پارچه کشمیر را خشک‌شویی می‌کنید بعد از اتمام کار به جای قرار دادن آنها در پوشش‌های پلاستیکی مخصوص لباس آنها را درون دستمال‌های کاغذی مخصوص لباس قرار بدهید.

پارچه‌های پشمی

لباس های زمستانی و پارچه پشمی
لباس‌های پشمی خود را با یک برس پرزگیر یا دندانه چرمی تمیز کنید

در طول زمستان بعد از استفاده، لباس‌های پشمی خود را با یک برس پرزگیر یا دندانه چرمی تمیز کنید تا خاک و پرز اضافی را از روی این لباس‌ها بزدایید. از چوب رختی‌های پهن برای آویزان کردن لباس‌های پشمی استفاده کنید تا این لباس‌ها در قسمت شانه کش پیدا نکنند. لباس‌های پشمی را درون کمدهای تنگ نگهداری نکنید چرا که این لباس‌ها برای سالم بودن نیاز به تنفس هوا دارند. لکه‌های روی لباس پشمی را با آب سرد از بین ببرید (بدون مالیدن) یا آب سودا و از پارچه‌های جاذب یا دستمال کاغذی استفاده کنید. لباس‌های پشمی را اول و آخر فصل به خشک‌شویی بدهید. در آخر فصل به این علت باید این کار را انجام بدهید که بید و سایر حشرات به بوی بدن انسان و عطرها جذب می‌شوند. جیب‌ کت یا شلوار پشمی خود را از هر وسیله‌ی اضافی خالی کنید چرا که شکل آنها را به هم می‌ریزد. برای با دست شستن این نوع لباس های زمستانی از یک ماده شوینده نیمه ضعیف و آب ولرم استفاده کنید و قبل از اینکه لباس را با آب سرد بشویید اجازه بدهید ۳-۵ دقیقه در آب خیس بخورند. برای خشک کردن به آرامی آنها را بفشارید و اجازه بدهید آب از درون لباس بیرون برود. هرگز از آب داغ و مواد شوینده قوی برای پارچه‌های پشمی استفاده نکنید. بین پوشیدن لباس پشمی و شستن آنها ۲۴ ساعت زمان بگذارید تا دوباره به شکل اولیه خود برگردند.

پشم مصنوعی

لباس های زمستانی و پشم مصنوعی
پشم مصنوعی باید توسط آب گرم شسته و در آب سرد خشک شود

پشم مصنوعی سبک است و گرمای فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کند و بعضی از آنها حتی عرق بدن را از خود دور می‌کنند تا شما همیشه خشک بمانید. از آنجایی که این نوع پشم مصنوعی است و اغلب از پلی‌استر ایجاد می‌شود باید توسط آب گرم شسته و در آب سرد خشک شود. در ضمن میزان دوران ماشین نیز باید متوسط باشد. می‌توانید از هوا برای شستشو استفاده کنید فقط حواس‌تان باشد دمای هوا پایین باشد. پشم مصنوعی برای پرز و موی حیوانات مثل یک آهن‌ربا عمل می‌کند مطمئن شوید که این لباس‌ها را همراه با لباس‌هایی بشورید که پرز ندارند.

ژاکت، جلیقه و پتوی پردار

لباس های زمستانی و کاپشن
ماشین لباس‌شویی را برای شستن روی آب گرم و دور ملایم و برای خشک کردن روی آب سرد تنظیم کنید

کت‌های پردار خیلی سبک و در مقابل سرما هم مقاوم هستند. راز موفقیت آنها تمیز، خشک و پرزدار کردن آنهاست. حتی با این وجود که شاید شما داستان‌هایی در مورد خراب شدن آنها بر اثر شستن را شنیده باشید اما لباس‌های پردار را می‌شود با موفقیت شست و خشک کرد. البته توصیه می‌کنم لیبل لباس را حتماً بخوانید تا مطمئن شوید لباس قابل شستشو هست. از ماشین‌های لباس‌شویی استفاده کنید که سطل لباس به جای بالا در روبه‌رو قرار دارد. چرا که این ماشین‌ها به لباس آسیب می‌زنند. ماشین لباس‌شویی را برای شستن روی آب گرم و دور ملایم و برای خشک کردن روی آب سرد تنظیم کنید تا چروک اضافی روی لباس ایجاد نشود. از مقدار کافی ماده شوینده استفاده کنید. از ماده شوینده زیادی استفاده نکنید چرا که جلوی پف کردن این لباس‌ها را خواهد گرفت. برای اینکه مطمئن شوید تمام مواد شوینده از لباس‌‌ها بیرون رفته‌اند یک دور دیگر بدون مواد شوینده لباس را بشویید. خشک کردن برای این نوع لباس های زمستانی فرایندی آرام است چرا که حرارت می‌تواند باعث آسیب بشود. البته به کمی گرما نیاز خواهید داشت وگرنه این کار تا ابد طول خواهد کشید! اگر بعد از فرایند خشک کردن در ماشین لباس‌شویی هنوز لباس شما نم دارد عصبانی نشوید دوباره لباس را در ماشین قرار داده و اینبار کمی درجه گرما را بالا ببرید.

 پارچه مخملی

لباس های زمستانی و پارچه مخمل
هرگز مخمل را اتو نکنید

همیشه لیبل لباس‌ها را بخوانید چرا که بعضی از لباس‌های مخمل نیاز به عملیات خشک‌شویی دارند اما بعضی دیگر را می‌توان با ماشین شست. هرگز مخمل را اتو نکنید چرا که لباس چروک می‌شود و اتو هم اثر خود را روی پارچه خواهد گذاشت. می‌توانید از یک بخارساز برای برطرف کردن چروک‌ها استفاده کنید. البته باید این کار را از داخل لباس انجام بد