با این برش‌ها تمام خاصیت هندوانه را از بین می‌برید

از خواص هندوانه بهره‌مند شوید

هندوانه (نام علمی : Citrullus lanatus ، انگلیسی : Watermelon ، دری: تربوز ، رومی: بطیخ هندی ، عربی: دُلاع ) نوعی بوته و میوه از دسته صیفی‌جات است که در جالیز رشد می‌کند. زادگاه اصلی هندوانه، هندوستان است به همین خاطر، وجه تسمیه‌ی آن (هند وانه) به معنای میوه هند معروف شده است. در گذشته به این میوه تربوزه گفته‌ که هم اکنون در افغانستان و تاجیکستان به هندوانه تربوزه گفته می‌شود. نام کامل‌تر این میوه “خربزه هندوانه” می‌باشد. هندوانه گیاهی است یکساله و یک پایه ساقه آن خزنده و پیچک دارد و برگ‌های آن پهن با بریدگی‌های عمیق می‌باشد . گل‌های آن کوچک و زردرنگ است. میوه آن رگدار یا دراز، پوست آن سبز رنگ و داخل آن قرمز می‌باشد .

هندوانه پس از آمدن به ایران به عربستان راه یافت و از آنجا به اندلس رسید و از اندلس به نواحی دیگر اروپا منتقل شده و هم اکنون در بیشتر مناطق دنیا کاشته می‌شود. هم اکنون هندوانه در شهرهای شمالی ایران وشهرستان زابل درسیستان وبلوچستان و شهرهای استان خوزستان و کرمان و در استان فارس شهرستان اقلید به صورت وسیع کاشت می‌شود. این میوه دارای رنگ‌هایی چون زردعسلی، زرد نباتی و سرخ که ممکن است دارای تخم‌هایی به رنگ سیاه، سرخ یا ابلق باشد؛ البته تنها صفاتی از قبیل رسیده بودن، شیرینی، شکنندگی و بی‌ریشه بودن مهم است. زیرا این صفات نشان دهنده کمال رشد ترکیبات هندوانه است. به طور کلی مهم است که میوه هنگامی که به بوته‌اش وصل است، پخته و کامل شود. زیرا تنها در این صورت به خواص اصلی خود دست می‌یابد.

هندوانه مثل سایر گیاهان خانواده کدوییان، نسبت به یخبندان حساس است و برای رشد و نمو احتیاج به روزهای گرم آفتابی دارد. مناسب‌ترین خاک برای هندوانه، خاک‌های سبک حاصلخیز است و برداشت محصول، زمانی صورت می‌گیرد که هندوانه رسیده باشد، لذا می‌توان پژمرده شدن پیچک مجاور دم میوه را در نظر گرفت. قسمت‌های مورد استفاده هندوانه، گوشت، تخم و پوست آن است. هندوانه به صورت خام و مربا خورده می‌شود و تخم آن را خام یا بوداده، به عنوان آجیل مصرف می‌کنند.

خواص هندوانه و سلامت پوست

هندوانه سرشار از خواص ویتامین C و A است و این بدین معنی است که خوردن ۲ تا ۳ تکه از هندوانه در روز می‌تواند برای پوست شما یک معجزه محسوب شود. دیگر خاصیت خوردن مرتب این میوه این است که زخم و آسیب‌های پوست را سریع‌تر درمان می‌کند چرا که دارای آمینو اسید است.

خاصیت هندوانه برای بیماری‌های قلبی و سرطان

هندوانه حاوی ماده‌ای به نام لیکوپن است، و آن آنتی اکسیدی است که به جلوگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان کمک می‌کند. البته باید در نظر داشت که این خاصیت یک شبه انجام نمی‌شود و باید مداومت داشته باشد.

فواید هندوانه برای حفاظت در برابر اشعه UV

به دلیل این که هندوانه حاوی آب لازم ، فیبر همراه با رادیکال‌های آزاد نظیر لیکوپن است ، پوست حدود ۴۰% کمتر اشعه‌های UV را جذب کرده و برای مدت طولانی‌تری شفاف و درخشان می‌ماند. بنابراین حتماً این میوه جادویی را هر روز بخورید.

خاصیت هندوانه برای سیستم گوارشی

آیا تا به حال شنیدید که دانه‌های هندوانه را می‌توانید خرد کرده تفت داده و مانند بادام زمینی مصرف کنید و یا حتی آن‌ها را در آب بجوشانید و مانند چای مصرف کنید؟ می‌توانید برای کاهش کرم از سیستم گوارشی خود از دانه‌های هندوانه کمک بگیرید.

خاصیت هندوانه برای سنگ کلیه

خواص مفید در خوردن مرتب هندوانه برای کسانی که دچار بیماری سنگ کلیه بوده و یا کسانی که اغلب بیمار می‌شوند بسیار زیاد است. به دلیل آن که هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است ، به سختی تمایل به ایجاد سنگ کلیه دارد.

نحوه صحیح بریدن هندوانه

آیا شما هندوانه‌تان را به ۲ قاچ تقسیم می‌کنید؟ اگر این کار را انجام می‌دهید کاملا در اشتباه هستید.  بهترین روش برای بریدن هندوانه برای حفظ ویتامین‌ها را در این بخش ببینید. هندوانه یک میوه پرطرفدار و در عین حال سرشار از خاصیت فصل تابستان است که برش این میوه فوت و فن خود را دارد که با رعایت نکردن آن تمام ویتامین‌های آن را از بین خواهید برد پس این بخش را به دقت دنبال کنید تا بهترین و مناسب‌ترین نوع برش هندوانه را ببینید.

هندوانه

مراحل برش صحیح برای حفظ ویتامین‌ و خاصیت هندوانه

به جای دادن برش‌های عرضی به هندوانه و همانطور که معمولا ما انجام می‌دهیم یعنی ۲ قاچ کردن و بعد هم تکه تکه کردن عرضی این روش را که در تصویر می‌بینید دنبال کنید.

هندوانه

بهترین نوع برش هندوانه

جالب است بدانید که زمانی که شما برش هندوانه را قاچ می‌کنید و قسمتی را میل و قسمتی باقی می‌میاند اگر روی سطح قسمت باقی مانده را نپوشانید به دلیل تبخیر آب درون هندوانه و به دنبال آن از بین رفتن ویتامین‌های هندوانه، قسمت باقی مانده ویتامین خواصی نخواهد داشت اما با این نوع برشی که دیدید هندوانه بدون از دست دادن ویتامین‌ها و تغییر در رنگ و آبدار بودنش باقی می‌ماند

جمع آوری و تنظیم: کاویاب.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.